Development of the situation in international transport associated with COVID-19
International shipping around the world faces many challenges, not only with covid-19, but also with Chinese New Year celebrations. Geis CZ Air + Sea procurator David Knobloch informs about huge traffic jams in front of large ports and record profits of shipowners.
Na poslední chvíli se odesílatelé ještě snažili odeslat z čínských továren zboží určené pro evropský a americký trh, než některé továrny zavřou nebo velice omezí provoz kvůli nastávajícím čínským svátkům. Velký nárůst objemů společně s nedostatkem kontejnerů, a hlavně nově vzniklým potížím s nedostatkem řidičů, skladníků a pracovníků, kteří již odjeli za svými rodinami, způsobuje nemalé potíže v zácpách na silnicích, přístavech a letištích. Například frekventovaný čínský přístav Yantian hlásí dopravní kolaps, kdy na silnici do přístavu stojí dvacetikilometrová kolona tahačů. Ze silnice se doslova stalo parkoviště.
Rejdaři na situaci reagovali uváděním mimořádných kapacit do provozu a využívají již tak vyšroubované ceny za námořní dopravu. I tak však bude ještě chvíli trvat, než se situace uklidní a s čínskými svátky se vše ještě více zpomalí. Stále totiž nejsou k dispozici dostatečné kapacity prázdných kontejnerů a vyrobené zboží proto musí čekat déle, než obvykle až se prázdný kontejner uvolní pro nakládku. Dochází tak k nahromadění zboží.
David Knobloch, prokurista společnosti Geis CZ Air+Sea |
Dle posledních informací jeden z aliance rejdařů 2M, konkrétně rejdař MSC (Mediterranean Shipping Company S.A.) stahuje na poslední chvíli kontejnerovou loď MSC Erica s kapacitou 19,244 TEU, která je už v teď plně vyknihovaná, z plánovaného odjezdu 21. února ze Šanghaje do Evropy. V letošním roce se i tak jedná o nejmenší objem stažené kapacity v době čínských svátků. Zatímco v loňském roce bylo staženo více než 54 % kapacity, letos se jedná jen o cca 8 % celosvětově.
Čínská vláda motivuje pracovníky, aby zůstali a pracovali i o svátcích a necestovali za rodinou. Jedná se i o jedno z opatření v boji s covid-19. Níže tabulka o dostupné kapacitě volných tahačů/řidičů v jednotlivých přístavech:
Podle dostupných informací došlo za leden k nárustů objemů přeložených objemů v osmi největších čínských přístavech v porovnání s rokem 2020 o 21 %.
I když ceny námořní dopravy pomalu klesají, viz SFCI index, ještě nějakou dobu nelze očekávat nějaké dramatické snížení.
Rejdaři zveřejňují své výsledky, které překonaly očekávání. Například dánská skupina Maersk vykázala EBITDA (hrubý provozní zisk) za Q4 roku 2020 neuvěřitelných 8.26 miliardy USD což představuje o 15,5 % více ve srovnání s rokem 2019, a to hlavně díky nárůstu poptávky po dopravě, levnější ropě a možného navýšení cenových podmínek a celkové vytíženosti kapacit. Jedná se o vůbec nejlepší historický kvartální výsledek za námořní, logistickou a přístavní divizi. Výsledek za Q1 2021 bude údajně ještě o něco lepší.
Německý rejdař Hapag Lloyd očekává za Q1 2021 cca 1,8 miliardy USD, což je 3x lepší výsledek ve srovnání s výsledkem Q1 roku 2020, kdy dosáhl 517 milionů USD.
Navzdory takto dobrým výsledkům, ale rejdaři stále mají obavy o budoucí vývoj v návaznosti na stále trvající pandemii covid-19 a jejím vlivu na celé dodavatelské řetězce.
Kvůli stále trvajícím omezením, kdy chybí lidské kapacity v mezinárodních přístavech, dochází k obrovským zácpám a lodě jsou i několik dní zaparkované na kotvě, než jsou vpuštěny do přístavu. Asi nejhorší situaci po Indii a Singapuru hlásí americký přístav Long Beach/Los Angeles v Kalifornii. Tento přístav avizuje přes 1000 zaměstnanců pozitivně testovaných na covid-19, a kvůli tomu dochází k situaci, kdy na kotvách stojí až 41 kontejnerových lodí odpovídajícím 336.500 TEU, čekajících na složení a naložení. Dalších 27 lodí s kapacitou 579.100 TEU je již zaparkovaných u břehu, kde probíhá nakládka a vykládka. Čekací doba se tak protahuje na více než týden.
Foto: Geis CZ s.r.o.
- autor:
- komunikační agentura Seteva