European automotive industry at a crossroads: time to act, avoid fines and reduce regulation
Viac ako 300 účastníkov z 12 krajín
Podujatie, organizované Zväzom automobilového priemyslu SR a Sdružením automobilového průmyslu AutoSAP, privítalo viac ako 300 účastníkov z 12 krajín. Moderátorom diskusií bol skúsený Ivan Hodáč, bývalý generálny sekretár Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA). Za organizátorov hostí privítali Alexander Matušek, prezident ZAP SR, a Petr Novák, člen predstavenstva AutoSAP.
Kríza aj príležitosti automobilového priemyslu
Alexander Matušek vo svojom príhovore zdôraznil, že pokles výroby a predaja automobilov v Európe o približne 2 milióny vozidiel oproti predkovidovej úrovni spolu s geopolitickými výzvami a čínskou konkurenciou predstavuje pre európske automobilky vážnu výzvu.
(Zľava) Prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek, člen predstavenstva AutoSAP Petr Novák a moderátor Ivan Hodáč |
Na Slovensku je situácia stabilná – automobilky majú na nasledujúce tri roky zabezpečenú produkciu, no na udržanie konkurencieschopnosti potrebujú nové produkty. Zväz automobilového priemyslu preto presadzuje tri kľúčové priority:
- zníženie výrobných nákladov,
- zabezpečenie dostatku kvalifikovaných pracovníkov,
- podporu environmentálnej udržateľnosti výroby.
Petr Novák z českého AutoSAP varoval pred hrozbou pokút za nesplnenie emisných cieľov CO2, ktoré by mohli dosiahnuť až 15 miliárd eur. Poukázal aj na geopolitické riziká a legislatívne výzvy, ale zároveň vyzdvihol rekordný rast českej výroby, ktorá by mala v roku 2024 dosiahnúť 1,4 milióna vozidiel. “Tieto čísla robia z Českej republiky „európsku výnimku“, uviedol.
Geopolitika a Akčný plán pre automobilový priemysel
Diskusia o geopolitických a európskych súvislostiach zdôraznila potrebu podporovať konkurencieschopnosť Európy. Dita Charanzová a Ivan Štefanec, bývalí europoslanci, ocenili prístup Európskej komisie a Parlamentu, ktorí otvorili diskusiu o udržateľnosti európskeho priemyslu. Generálna sekretárka ACEA, Sigrid de Vries, uviedla, že automobilový priemysel je pripravený na bezemisnú budúcnosť, no masovému rozšíreniu elektromobility bráni nedostatočný dopyt, chýbajúca infraštruktúra a zložitá regulácia. Poukázala na nízky podiel elektromobilov v rámci Európy, ktorý aktuálne dosahuje len 10 %, pričom pôvodný odhad bol na úrovni 20 – 25 % do roku 2025. Riešenie vidí v realistickom zhodnotení aktuálnej situácie a v úprave regulačných rámcov, spolu s akcieschopným plnením Akčného plánu pre automobilový priemysel.
Výzvy pre dodávateľov
Panelová diskusia s názvom „Výzvy a príležitosti pre dodávateľov Tier 1“ sa zamerala na transformáciu dodávateľského reťazca v kontexte elektromobility a ekologických požiadaviek.
Predstavitelia spoločností ADIENT Dušan Valient, MIBA SINTER Slovakia Vladimír Toman, Petr Novák z JTEKT a Lukáš Rosůlek zo Schaeffler Czech Republic sa zhodli na tom, že konkurencia, najmä z Číny, prináša výzvy, ale aj príležitosti na inovácie. Flexibilita a pragmatický prístup budú kľúčom k úspechu, pričom nevylučujú ani spoluprácu s čínskymi partnermi.
(Zľava) Predstavitelia spoločností ADIENT Dušan Valient, MIBA SINTER Slovakia Vladimír Toman, Petr Novák z JTEKT, Lukáš Rosůlek zo Schaeffler Czech Republic a moderátor Ivan Hodáč |
Slovenské automobilky: Plány a vízie
Roman Kraľovanský z KIA Slovakia predstavil plán na zníženie emisií CO2 na 93 g/km do roku 2025 a prezradil aj, že prvé, cenovo dostupné batériové elektrické auto predstaví závod v roku 2026.
Zástupca Jaguar Land Rover Martin Štefanovič hovoril o stratégii na zlepšenie kvalitatívnych štandardov a lokalizáciu dodávateľských reťazcov v strednej Európe.
Veronika Fečová z VOLVO odprezentovala vysoké štandardy udržateľnosti novovznikajúceho košického závodu, ktorý sa sústredí nielen na klimatickú neutralitu a cirkulárnu ekonomiku, ale má aj ambíciu 50%-tného zastúpenia žien medzi zamestnancami.
Veronika Fečová zo spoločnosti VOLVO |
B2B stretnutia
Druhý deň podujatia patril 435 B2B stretnutiam, ktoré potvrdili význam CEE Automotive Supply Chain ako platformy na budovanie obchodných vzťahov a spolupráce v automobilovom priemysle. Podujatie CEE Automotive Supply Chain, konané v dňoch 13. – 14. novembra 2024, opäť dokázalo, že spája odborníkov a formuje budúcnosť automobilového priemyslu v regióne.
Súčasťou podujatia CEE Automotive Supply Chain 2024 boli aj B2B stretnutia |
DESMA Elastomertechnik's global mold and cold runner production achieves record sales in 2024
27.1.2025 Klöckner DESMA Elastomertechnik GmbH, headquartered in Fridingen an der Donau, has been developing molding processes for sophisticated rubber and silicone articles of various sizes for almost six decades. One of DESMA's key competencies is that it...