Almost half of the production companies will recruit new employees
Almost half of the engineering companies will recruit new employees. But directors of engineering companies complain because of lack of qualifications and experience seekers. Companies reported capacity utilization up to 86 percent. According to a study of Czech engineering H1 / 2015 prepared by analytical company CEEC Research.
Mírně nadpoloviční většina (56 %) strojírenských společností působících v Česku má stejný objem práce jako před rokem. Další téměř třetina (31 %) hlásí dokonce nárůst objemu práce ve srovnání s předchozím obdobím. Naopak menší objem zakázek uvádí přibližně pouze jedna z deseti (13 %) strojírenských společností. Průměrné vytížení kapacit (lidské i mechanické) strojírenských společností bylo před koncem roku v průměru 86 procent. Podobně na tom byly velké (88 procent) i malé a střední firmy (86 procent). „České strojírenství pokračuje v růstu, obavy ale vznikají ohledně dalšího vývoje v souvislosti s potenciálními problémy v případě dlouhodobějšího trvání sankcí vůči Rusku. Pro další směřování sektoru bude klíčovým prvkem vývoj i na ostatních trzích, a zejména v Německu,“ uvádí Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
Aktuální pozitivní stav českého strojírenství potvrzuje fakt, že téměř polovina (43 procent) ředitelů společností plánuje v letošním roce přijímat nové zaměstnance. Padesát procent firem zachová současný stav. Pouhých 7 procent zástupců firem potvrdilo problémy, které povedou k propouštění. Více práce budou mít personalisté ve velkých firmách. 57 procent z nich bude hledat posily současných týmů. V malých a středních společnostech půjde o čtyři firmy z deseti.
Právě personalisté se ale při výběru vhodných lidí potýkají především s nedostatečnou kvalifikací a malými zkušenostmi zájemců o práci. „Stesky nad nedostatkem technicky vzdělaných odborníků slyším snad v každém průmyslovém podniku, který navštívím. Proto jsme rok 2015 vyhlásili Rokem průmyslu a technického vzdělávání. Věřím, že pro technické vzdělávání bude rokem zlomovým, ve kterém se nám ve spolupráci s rezortem školství a českými zaměstnavateli podaří zlepšit podmínky pro technické vzdělávání a zvýšit zájem mládeže o něj,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Problémem pro ně naopak není získat zaměstnance ochotné pracovat například v třísměnném provozu. „Největším problémem strojírenských firem je již delší dobu nedostatek kvalifikované pracovní síly. Situace na trhu práce se vůbec nelepší, ba naopak. V porovnání s rekordními lety ve strojírenském průmyslu v roce 2008 máme období relativně vysoké nezaměstnanosti, ale pokud společnosti hledají větší počet kvalifikovaných zaměstnanců, mají velký problém. Většina firem musí dlouhodobě a nákladně rekvalifikovat, aby byly schopné pokrýt potřebnou poptávku. V olomouckém kraji je situace velice vážná, není zde univerzita technického směru a počet tříd na SOS a SOU není dostatečný pro potřeby strojírenských firem v kraji,“ upozorňuje Petr Novák, ředitel závodu, Koyo Bearings Česká republika, s.r.o. To potvrzuje i František Hrda, předseda představenstva, MINERVA BOSKOVICE, a.s: „Očekávám, že sektor strojírenství bude mít v následujících letech problémy, ne z důvodu poklesu zakázek, ale z důvodu nedostatku kvalifikovaných pracovníků pro zajištění výroby.“
Řada firem vyžaduje pro část pracovních pozic znalost jednoho nebo i více cizích jazyků. Nejčastěji se jedná o angličtinu (požaduje 87 procent firem) nebo němčinu (požaduje 63 procent firem). Přibližně třetina firem vyžaduje znalost ruštiny (31 procent firem). Naopak znalost dalších jazyků (například francouzštiny, španělštiny, polštiny a arabštiny) vyžadují firmy již podstatně méně často. Jedná se spíše o firmy specializující se na některé konkrétní země, v kterých je třeba znát místní jazyk. Náročnější jsou zejména velké společnosti.
Studii českého strojírenství H1/2015 bude možné bezplatně stáhnout na www.ceec.eu koncem února.
Alena Bradáčová
PR & Communication Director
CEEC Research
E-mail: bradacova@ceec.eu
Tel.: +420 777 299 790
- autor:
- CEEC Research. foto: Volkswagen Slovakia