Report from the 7th Seminar on the Trends in the Plastics Industry
Seminár ponúkol účastníkom opäť širokú paletu aktuálnych tém. Úvodom predstavil Juraj Paľa zo Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory projekt Enterprise Europe Network, zameraný na podporu podnikania, inovácií a technológií. Vznikol v roku 2008 a je to najväčšia podporná sieť EÚ na podporu medzinárodnej spolupráce malých a stredných podnikov.
Ľubomír Sýkora z MCAE Systems hovoril o možnostiach 3D technológií v súčasnosti a o ich praktickom využití pri výrobe plastových produktov. Prednášku doplnil aj o skúsenosti z praxe.
Prítomní sa mohli dozvedieť niečo o tom, na čo sa v súčasnosti zameriava výskum v Ústave polymérov SAV a jeho výsledkoch, ktoré sa môžu aplikovať na reálne procesy v priemysle. Tieto témy priblížil profesor Ivan Chodák.
![]() |
Problematiku vstrekovacích foriem z pohľadu užívateľov, výrobcov a investorov rozoberali zástupcovia viacerých spoločností. Ľubomír Gajdoš z firmy Nexnet SK rozprával o problematike softvérových riešení pre nástrojárne so softvérom VISI. Ján Krajník z firmy Jasplastik prednášal o extrémnych a často nezmyselných požiadavkách zadávateľov plastových výliskov v projektovej dokumentácii. Opravám a modifikáciám foriem sa venoval Marián Nízky zo spoločnosti Business and Drive.
![]() |
Po obednej prestávke rozoberal Pavol Cacara z firmy Caspro optimalizovaný profil plastifikačných závitoviek a komôr, ich možnosti a prínosy. O tom, že pri sušení plastového granulátu sa dá ušetriť na energiách, a to vhodnou optimalizáciou procesu, prišiel porozprávať Bernhard Klaus Vertacnik z firmy IWZ z Rakúska.
Juraj Majerský zo spoločnosti Wittmann Group rozoberal implementáciu technológií Priemysel 4.0. Vysvetlil, ako správne riešiť zmiešané strojné vybavenie, selektívnu komunikáciu s rôznymi protokolmi, mobilitu – flexibilitu vo výrobe: kombinácie výrobných buniek a jednotlivých zariadení medzi sebou.
![]() |
Nevynechala sa ani oblasť recyklácie plastov. Antonín Knob z Remarkplast Group hovoril o skúsenostiach pri recyklovaní plastov, kompaundácii plastov, spracovaní regranulátu a možných problémoch pri použití v automotive. Posledná prednáška bola venovaná biopolymérom, kde profesor Dušan Bakoš z Ústavu prírodných a syntetických polymérov FCHPT STU v Bratislave prítomným hovoril o projekte BIOCOMPACK-CE a biodegradovateľných materiáloch z obnoviteľných zdrojov.
Jednotlivé prednášky boli postavené tak, aby si v nich každý našiel to, čo ho najviac zaujíma, poprípade sa dozvedel aj niečo viac o aktuálnych témach z oblasti vývoja a výskumu plastových materiálov. Účastníci tak mohli odísť obohatení o nové poznatky a kontakty. Slovenský plastikársky klaster organizuje tento seminár každoročne, vždy s novou a zaujímavou ponukou tém.
-
SLOVENSKÝ PLASTIKÁRSKY KLASTER
Interest association of independent legal entities and associated institutions in the field of plastics, consulting for chemical and rubber... -
Slovenská obchodná a priemyselná komora
SOPK - an independent representative of a market economy, which protects the interests of businesses, promotes the development and expansion of...
Visit 66th International Engineering Fair in Brno
27.3.2025 - 10.4.2025 From October 7 to 10, 2025, the 66th International Engineering Fair (MSV) will take place at the Brno Exhibition Centre, showcasing industrial innovations and the latest trends across various sectors. Key themes will include automation, robotics,...