Sumitomo (SHI) Demag: The market is increasingly in demand for fully electric injection molding machines
Last year, Sumitomo (SHI) Demag once again maintained its leading position in the world market for all-electric injection molding machines. Thanks to new machines and the corresponding automation, this lead is set to increase even more in 2023.
Informuje o tom David Svoboda, jednatel společnosti Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko spol. s r.o, Praha (Česká republika). „Na veletrhu K 2022 jsme předali 80 000. exemplář naší plně elektrické řady strojů IntElect dlouholetému zákazníkovi. Tento milník je pro nás pobídkou, abychom v této cestě pokračovali."
Na českém trhu je také stále větší poptávka po plně elektrických vstřikovacích strojích, zejména v obalovém odvětví, a to v důsledku rychlého růstu cen elektrické energie. Zákazníci stále více oceňují i další výhody. „Pro jejich výrobu nabízíme řešení, které šetří zdroje, je energeticky úsporné a rychlé. Rovněž sloužíme potřebě integrovaných výrobních buněk, které vyžadují malou plochu,“ vysvětluje jednatel společnosti.
V této souvislosti odkazuje na představení nového plně elektrického vysokorychlostního vstřikovacího stroje PAC-E a na globální rozšíření platformy IntElect, pro kterou se v současné době připravuje uvedení nových velikostí plně elektrického vysokovýkonného vstřikovacího stroje IntElect S ve středním rozsahu uzavírací síly mezi 220 a 450 tunami. Kromě toho by byl velký zájem o vlastní automatizační řešení s roboty SAM a také o chytrá řešení myConnect a myAssist.
PAC-E je přizpůsoben trhu s obaly a zde konkrétně potřebám výrobců nápojových uzávěrů. „Se strojem El-Exis SP máme nejlepší a nejrychlejší stroj na trhu. Nový PACE-E na něj navazuje, ale nastavuje nová měřítka z hlediska spotřeby energie a čistoty,“ říká Svoboda a odkazuje na dvě důležité inovace: Například čistě elektricky poháněný uzávěr vede k úspoře energie až o 50 %. Kromě toho, mazání kloubového mechanismu již nepředstavuje žádný problém s čistotou, protože je navrženo jako zcela uzavřený okruh, a tudíž je bez úniků. Olej je odsáván, filtrován a recyklován. Výhoda: Zákazník již nemusí čistit kloub a v důsledku toho se snižuje i spotřeba oleje.
„Podařilo se nám zkombinovat vynikající výkonnost El-Exis SP s vyšší energetickou účinností a čistotou,“ ujišťuje generální ředitel, který také poukazuje na menší rozměry PAC-E. Je kratší a užší než model El-Exis SP, a proto vyžaduje ve výrobě méně místa. Díky rychlosti vstřikování 550 mm/s lze stroj použít i pro tenkostěnné a potravinářské obaly s IML. „Zpracovatelům umožňuje vyrábět tenčí a lehčí obaly, což vede k výraznému snížení nároků na suroviny, odpadu a přepravních nákladů.“
Rozšířením řady IntElect S chce společnost Sumitomo (SHI) Demag otevřít další oblasti použití. „Je umístěna nad běžnou řadou IntElec a pod řadou PAC-E. Používáme ji především k pokrytí tenkostěnných a vysokorychlostních aplikací. Doby cyklů mezi třemi a dvanácti sekundami a vstřikovací rychlosti až 350 mm/s jsou pro tento stroj ideálním rozsahem,“ uvádí a vyzdvihuje pružné a silnější pohony, delší životnost a minimalizaci doby cyklu až o jednu sekundu ve srovnání se základním IntElectem.
„Stroj je určen pro aplikace s krátkými cykly a vysokou průchodností materiálu, tj. aplikace, které vyžadují vysoký výkon a spotřebovávají velké množství energie. Vzhledem k rostoucím cenám elektrické energie se jejich vliv na výrobní náklady stává stále důležitějším faktorem konkurenceschopnosti. Proto je zájem trhu o IntElect S právě teď velmi vysoký,“ informuje Svoboda a chválí vysokou účinnost stroje díky setrvačně optimalizovaným přímým pohonům bez převodů, stoprocentnímu využití brzdné energie (rekuperace), kuličkovým šroubům s nízkými ztrátami, integrovanému měření energie a nízkému chladicímu výkonu.
„U obalových aplikací je měrná spotřeba energie 0,25 až 0,32 kilowatthodiny na kilogram pro IntElect S v rámci možného,“ ujišťuje generální ředitel. „V porovnání s hybridními stroji tak lze v závislosti na aplikaci ušetřit několik desítek tisíc eur ročně. Tímto způsobem se IntElect S zaplatí ve velmi krátké době,“ vypočítává a odkazuje na různá srovnávací měření, při nichž byla zkoumána spotřeba energie různých koncepcí strojů s využitím typických obalových produktů.
Ve spojení s vyšším výkonem díky vlastním zkušenostem s pohonem, optimalizovaným pohybem formy, polohou trysky, vyhazovače i rychlostí vstřikování a dávkování je podle Svobody v současné době na trhu vysoká poptávka po IntElect S. Kromě toho stroj boduje delší životností díky četným vylepšením a zesílením uzavírací a vstřikovací jednotky, vyhazovačů i ochranného krytu a upraveným elektrickým komponentům, jako jsou moduly pro ukládání proudu s vyšší kapacitou.
Aby bylo možné realizovat efektivní výrobní prostředí s nízkými náklady, nabízí společnost Sumitomo (SHI) Demag také nové roboty a systémy z vlastního vývoje. „Důraz je kladen na standardizovaná výrobní řešení se zvláštním zřetelem na stopu systému a snížení provozních nároků,“ vysvětluje generální ředitel. Po uvedení řady SAM-C (C = kartézský) v roce 2021 byla v roce 2022 představena další vlastní vývojová řada SAM-S. Ta zahrnuje šestiosý hybridní robotický mechanismus sestávající z „S“ (Scara) a lineárního robota a zahrnuje dvě velikosti užitečného zatížení s dvanácti a 25 kilogramy.
„SAM-S je vhodný pro aplikace se vstřikovacími stroji s velikostí uzavírací síly od 130 do 1 000 tun. Základní robot této řady má pět servo os, šestá osa je volitelná,“ popisuje novinku Svoboda. „Další zajímavostí je použití robotických převodovek Sumitomo, jejichž vysoká přesnost je pro tuto hybridní kinematiku předurčena,“ vysvětluje. Kromě unikátní konstrukce pro SAM-S tak doplňuje vlastní zkušenosti s robotikou o pohonnou techniku - servomotory a přesné převodovky - od společnosti Sumitomo.
Optimalizovaná mechanika robotů a vlastní vstřikovací stroje nabízejí nejmenší plochu výrobní jednotky. Roboty SAM (SAM = Sumitomo (SHI) Demag. Automatizace. Machine.) nabízejí vysokou dostupnost systému s minimální údržbou díky vlastní technologii pohonu, čisté technologii pohonu a vedení, optimalizovanou energetickou účinnost díky koordinované technologii pohonu a vakua a servisní podporu prostřednictvím „myConnect“ - centrální platformy s přímým přístupem k široké škále plně síťových podpůrných služeb - pro obě řady.
Společnost Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko spol. s r.o plánuje na dni otevřených dveří 25. května 2023 ve své pražské pobočce seznámit pozvané zákazníky s nejdůležitějšími novinkami. Kromě prezentací zaměstnanců a partnerů budou k vidění zajímavé exponáty v přímém přenosu, včetně vstřikovacího stroje s vlastní automatizací a integrovaným měřicím systémem, oznámil jednatel společnosti.
- autor:
- Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko spol. s r.o.