Modern Injection Molding: From Improvisation to Digital Control with CIE Industry s.r.o.
Zapomenutý proces s vysokým potenciálem – vstřikování plastů potřebuje nový přístup
V průmyslu se dnes velmi často mluví o automatizaci, digitální transformaci a zvyšování efektivity. Přesto se stále najdou oblasti, které se – navzdory jejich klíčové roli ve výrobním procesu – řídí spíše ad-hoc způsobem a spoléhají na zkušenosti jednotlivců, než na systematický přístup. Jedním z těchto „zapomenutých“ procesů je samotné vstřikování plastů. Tedy jádro výroby v plastikářských firmách.
Ve společnosti CIE Industry se specializujeme na podporu výrobních podniků. V rámci optimalizace výrobních procesů se často setkáváme s tím, že firmy mají skvěle zvládnuté plánování výroby jako celku, ale procesy uvnitř vsřikolisovny – srdce plastikářské výroby – zůstávají opomíjené, neřízené, nebo spoléhající na „zkušené kolegy“, kteří všechno nějak zařídí. Jenže „nějak“ v dnešním konkurenčním prostředí často nestačí.
Proč je vstřikování tak kritické – a zároveň podceňované?
Vstřikování plastů je vysoce energeticky i materiálově náročný proces. Vyžaduje přesné sladění mnoha proměnných – dostupnost granulátu, správné nástroje na správných strojích, koordinaci obsluhy, plánování přestaveb, zajištění obalového materiálu, dostupnost skladu… Každý z těchto bodů může způsobit zdržení, plýtvání nebo navýšení nákladů. A každý z nich se v našich projektech ukázal jako příležitost k výraznému zlepšení.
Sklad není nafukovací – a ani silo ne
Typickým příkladem je plánování spotřeby a kapacity granulátu. Ve většině firem probíhá odhadem: „Snad to bude stačit“, případně „Přijde to zítra, tak to nějak do té doby zvládneme“. Pomocí našeho nástroje na sledování naplněnosti a spotřeby v silech dokážeme modelovat různé scénáře – zohledňujeme scrap, recyklaci, průměrnou spotřebu, frekvenci zavážení a další parametry. Výsledkem je to, že firma má reálný přehled o tom, kolik materiálu má a kolik bude potřebovat. Už žádné „přijelo toho moc“ nebo „došel granulát – stojíme“. Výsledkem je datově podložené rozhodování, které pomáhá řídit a predikovat, kdy a kolik materiálu zavážet, eliminovat potřebu „řízení podle pocitu“ a předcházet prostojům i nadbytečné logistické zátěži.
Plánování vstřikolisů – místo tabulky vizualizace
Stejně tak pomáháme firmám s plánováním samotných vstřikolisů. V mnoha případech se plánování provádí v Excelu, přičemž každá změna je ruční, komplikovaná a bez širší návaznosti. Díky vizualizaci vytíženosti vstřikolisů a napojení na ruční operace lze mnohem snáz hlídat OEE, přestavby a vytížení obsluhy. Výsledkem je méně nečekaných výpadků a lepší využití drahých strojů.
Plánování výroby ve vstřikování je tradičně náročné na změny – přestavby forem, přenastavení parametrů, výměny operátorů. Každá přestavba přitom znamená prostoje a zásah do výrobní kontinuity. Naším cílem je prostřednictvím nástrojů pro vizualizaci a řízení vytíženosti vstřikolisů umožnit plánovat výroby na takové výrobní sekvence, které minimalizují počet přestaveb a zároveň optimalizují využití strojů i personálu.
A co sklad? A operátoři? Všechno má své místo
Když už plánujeme výrobu a máme zajištěný vstupní materiál, narazíme na další zásadní otázku – kam výrobky uskladníme? S pomocí kalkulací skladových kapacit podle zvolené metodiky řízení skladových zásob a simulací budoucích objemů jsme schopni už v návrhu nového projektu říct, jestli se do skladu vůbec vejdeme – a kolik to bude stát. Výpočty zahrnují obalový materiál, jeho cenu, potřebné pozice i tok materiálu. To vše slouží jako skvělý podklad pro rozhodování o investicích.
Na podobné úrovni pak pomáháme také s plánováním potřebného počtu operátorů – např. pro JIS projekty. Vše podle parametrického zadání, takže můžete rychle vyhodnotit, kolik lidí potřebujete pro daný výrobní mix.
Digitalizace dat – realita bez iluzí
Zásadní roli hraje i konsolidace dat ze vstřikolisovny. Mnoho firem má data v různých systémech, částečně na papírech, částečně v hlavách obsluhy. Digitalizací sběru dat, evidence údržby a uvolnění výroby se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – k objektivnímu obrazu skutečnosti. Jen ten totiž umožní dělat kvalifikovaná rozhodnutí.
K tomu přidáváme i skill matrix a plán zaškolení operátorů. Díky digitalizaci a automatizaci máte přehled o tom, kdo co umí, kdo potřebuje zaškolit a kdo už může přejít na vyšší pozici – a všechno je podloženo daty, nikoliv dojmem.
Kam to celé směřuje?
Možná si po přečtení tohoto článku říkáte, že se vás některé zmíněné problémy týkají. A možná se vám vybavilo pár případů, kdy jste něco hasili „za pochodu“. Pokud ano, pak vězte, že nejste sami – a že existují cesty, jak z toho ven.
Naše projekty pro plastikářské firmy nejsou o tom, že bychom přišli a „všechno předělali“. Naopak – stavíme na tom, co už funguje, a postupně doplňujeme nástroje, které pomáhají řídit proces vstřikování plastů jako systém, ne jako improvizaci.
V konečném důsledku se dostáváme i k otázkám layoutu výroby, umístění strojů a toků materiálu. Jakmile máte řízení vstřikolisovny pod kontrolou, můžete řešit i takové věci, jako je simulace ochranných zón, infrastruktura, vizualizace toků a třeba i trénink ve virtuální realitě. To už je ale příběh na jiný článek.
Pokud se chcete zamyslet nad tím, zda by podobný přístup mohl pomoci i ve vaší firmě, neváhejte se nám ozvat. Rádi si s vámi popovídáme – a třeba společně najdeme cestu, jak vaši vstřikolisovnu posunout o úroveň výš.
Modern Injection Molding: From Improvisation to Digital Control with CIE Industry s.r.o.
7.4.2025 Optimization of injection processes starts with understanding that it can be managed differently – with data, visualization, and prediction. We present real solutions that transform improvisation into an efficient system with a direct impact on...