New Packaging Regulation: How to Prepare for Major Changes?
Prísnejšie povinnosti pre výrobcov obalov
Tento rozsiahly právny rámec výrazne posilňuje požiadavky na udržateľnosť a recyklovateľnosť obalov, ako aj na transparentnosť ich voľného pohybu v rámci celého dodávateľského reťazca. To znamená, že sa podstatne zvyšujú nároky na funkčný návrh obalov, ich materiálové zloženie a technickú dokumentáciu. Zhotovitelia, ktorí uvádzajú obaly na trh, v zmysle nariadenia nesú plnú zodpovednosť za posúdenie zhody svojich produktov. V dôsledku toho je mimoriadne dôležité, aby výrobcovia obalov rozumeli nielen technickým aspektom svojich výrobkov, ale aj legislatívnym a procesným požiadavkám, ktoré sa na ne vzťahujú.
Zavedenie recyklačného dizajnu a klasifikácia obalov
Nariadenie kladie dôraz na prísnejšie kritériá na obaly s cieľom podporiť recyklačný dizajn, zníženie materiálových kombinácií, ako aj povinné zavedenie recyklovaného obsahu – najmä v plastových obaloch. Obaly budú klasifikované podľa výkonnostných tried recyklovateľnosti (A, B alebo C), pričom od roku 2030 nebude možné uvádzať na trh obaly mimo týchto kategórií.
Klasifikácia obalov podľa výkonnostných tried recyklovateľnosti A, B alebo C |
Vzhľadom na zložitosť tejto legislatívnej úpravy a jej významné dôsledky pre prax odporúčame výrobcom a distribútorom obalov venovať príprave a implementácii požiadaviek nariadenia zvýšenú pozornosť už v tomto období. V zmysle nariadenia budú musieť dodávatelia obalov a obalových materiálov poskytovať všetky informácie a dokumentáciu, ktoré zhotoviteľ finálneho obalu alebo baleného výrobku potrebuje na preukázanie zhody.
Novým pojmom v tejto oblasti je tzv. recyklačný dizajn. Ide o spôsob navrhovania obalov (vrátane ich komponentov) tak, aby ich bolo možné efektívne recyklovať prostredníctvom už zavedených systémov zberu, triedenia a recyklácie, ktoré sú overené praxou v reálnych podmienkach.
Definícia recyklovateľnosti a kvalita recyklácie
S tým súvisí aj pojem recyklovateľnosť, ktorá je definovaná ako zlučiteľnosť obalu s nakladaním s odpadom a jeho spracovaním už v štádiu dizajnu, a to na základe triedeného zberu, triedenia do oddelených tokov, recyklácie vo veľkom rozsahu a používania recyklovaných materiálov ako náhrady primárnych surovín. V zmysle nariadenia (EÚ) 2025/40 všetky obaly uvedené na trh musia byť recyklovateľné.
Vysokokvalitná recyklácia predstavuje spôsob spracovania, ktorým sa produkujú recyklované materiály s technickými vlastnosťami porovnateľnými s pôvodnými surovinami. Vďaka tomu môžu plnohodnotne nahradiť primárne materiály – či už pri výrobe nových obalov, alebo v iných oblastiach, kde je potrebné zachovať vysokú úroveň kvality.
Vysokokvalitná recyklácia vs. materiálová recyklácia
V zmysle nariadenia (EÚ) 2025/40 rozdiel medzi materiálovou recykláciou a vysokokvalitnou recykláciou spočíva v tom, že pri materiálovej recyklácii sa z obalového materiálu získavajú recyklované materiály, ktoré nemusia dosahovať pôvodnú kvalitu. Naproti tomu pri vysokokvalitnej recyklácii vznikajú materiály takej úrovne, že ich možno použiť na výrobu obalov rovnakej kvalitatívnej triedy alebo na iné účely, pričom sa zachováva kvalita recyklovaného materiálu.
Obaly by mali byť navrhnuté, vyrábané a uvádzané na trh tak, aby sa dali čo najviackrát opätovne použiť alebo efektívne recyklovať vo vysokej kvalite. Zároveň by mali počas celého svojho životného cyklu čo najmenej zaťažovať životné prostredie.
Požiadavky pre plasty prichádzajúce do styku s potravinami
Materiály prichádzajúce do styku s potravinami obsahujúce recyklované plasty musia spĺňať požiadavky stanovené v nariadení Komisie (EÚ) 2022/1616, vrátane podmienok týkajúcich sa použitých recyklačných technológií. V prípade plastových obalov – s výnimkou tých vyrobených z polyetyléntereftalátu (PET) – je dôležité preveriť dostupnosť vhodných recyklačných technológií pre takéto plastové obaly v dostatočnom predstihu pred dňom začatia uplatňovania súvisiacich požiadaviek na recyklovaný obsah.
Zákaz polystyrénových obalov a nádob v styku s potravinami |
Zákazy a obmedzenia jednorazových plastových výrobkov
Nariadenie o obaloch a odpade z obalov (PPWR) nadobudlo účinnosť 11. februára 2025 a vo všeobecnosti sa má uplatňovať od 12. augusta 2026. Výnimka uplatňovania od 12. februára 2029 platí pre ustanovenia týkajúce sa zákazu uvádzania jednorazových plastových výrobkov na trh. Doterajší zoznam týchto výrobkov uvedený v smernici (EÚ) 2019/904 sa dopĺňa o nápojové obaly a nádoby na potraviny vyrobené z extrudovaného (XPS) polystyrénu. Zákaz sa rozširuje aj na zmršťovacie fólie používané na letiskách a železničných staniciach na ochranu batožiny, výplňový materiál z polystyrénu a iných plastov chrániaci balený tovar počas prepravy a manipulácie, a tiež na plastové krúžky pre viackusové balenie používané ako skupinový obal.
Zákaz používania ochranných prepravných materiálov |
Digitalizácia, označovanie a uchovávanie dokumentácie
Zmeny sa budú týkať aj označovania obalov a digitalizácie. Do 12. augusta 2026 majú byť prijaté vykonávacie akty s cieľom stanoviť metodiku určovania materiálového zloženia obalov prostredníctvom technológií digitálneho označovania. Technickú dokumentáciu špecifikovanú v nariadení budú musieť výrobcovia obalov uchovávať 5 rokov odo dňa uvedenia jednorazového obalu na trh a 10 rokov odo dňa uvedenia opakovane použiteľného obalu na trh.
Podpora pri implementácii nariadenia v praxi
Spoločnosť SK PRODUKT CERT s.r.o. poskytuje aktuálne informácie potrebné na správne pochopenie a zavedenie požiadaviek tohto nariadenia do praxe. Vývoj legislatívy je sledovaný kontinuálne, pričom sú systematicky vyhodnocované jej dopady na výrobnú a dokumentačnú prax. V prípade potreby doplnenia ďalších informácií o obsahových a technických aspektoch nariadenia (EÚ) 2025/40 sú k dispozícii vysvetlenia v rámci aktuálnych predpisov a noriem.
-
SK PRODUKT CERT s.r.o.
Accredited certification body, certification of plastic products and plastics intended for contact with drinking water, certification of plastic...
New Packaging Regulation: How to Prepare for Major Changes?
25.4.2025 Regulation (EU) 2025/40 of the European Parliament and of the Council introduces significant changes in the management of packaging and packaging waste. Its main goal is to ensure that by 2030, all packaging is either reusable or recyclable in an...