MOL Group launches green hydrogen plant with the largest capacity in the region
Emisie oxidu uhličitého v rafinérii Duna sa tak znížia o 25 000 ton, čo je porovnateľné s ročnými emisiami oxidu uhličitého z približne 5 400 štandardných automobilov. Tento krok je v súlade so Stratégiou Skupiny MOL Shape Tomorrow, ktorej cieľom je zvýšiť udržateľnosť, konkurencieschopnosť a sebestačnosť regiónu.
- Elektrolyzér s výkonom 10 megawattov bol uvedený do prevádzky v závode Skupiny MOL v Százhalombatte
- Skupina MOL vyrobí 1 600 ton zeleného vodíka ročne s využitím elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov
- Skupina MOL využije zelený vodík predovšetkým vo vlastných prevádzkach na výrobu palív
- Nový závod zníži emisie oxidu uhličitého v rafinérii Duna o 25 000 ton
Skupina MOL v apríli ukončila výstavbu nového závodu v Százhalombatte, v ktorom sa prostredníctvom 10-megawattového elektrolyzéra spoločnosti Plug Power vyrobí približne 1 600 ton čistého, uhlíkovo neutrálneho zeleného vodíka ročne. Spoločnosť ukončila prípravy na nábeh závodu, vrátane tlakových skúšok, kontroly systému riadenia, inštalácie a zapojenia elektrolytických článkov a sprevádzkovania systému na úpravu vody.
Elektrolyzér spoločnosti Plug Power využíva elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov na rozklad vody na vodík a kyslík. Nevznikajú tak žiadne znečisťujúce vedľajšie produkty. Zariadenie vyprodukuje 8 až 9 ton čistého kyslíka na tonu vodíka. Americká spoločnosť prináša do Skupiny MOL inovatívnu a spoľahlivú technológiu, pričom s vodíkovými generátormi, optimalizovanými na výrobu čistého vodíka, má takmer 50 rokov prevádzkových skúseností.
„Zelený vodík je čistý a všestranný zdroj energie, ktorý využijeme na výrobu palív, aby sme znížili našu uhlíkovú stopu. Podľa našich plánov vodík čoskoro nájde uplatnenie aj priamo v sektore dopravy. Výroba a využívanie zeleného vodíka inovatívnym spôsobom napomáha prechodu na zelenú energiu, čo je základným cieľom stratégie Skupiny MOL. Po Százhalombatte plánujeme výstavbu podobných závodov v Rijeke a Bratislave, pričom závod v Bratislave by mohol byť v prevádzke v roku 2026," povedal Ádám Horváth, viceprezident pre nové a udržateľné podnikanie Skupiny MOL.
Nový závod s investíciami na úrovni 22 miliónov eur zníži uhlíkovú stopu rafinérie Duna o viac ako 25 000 ton oxidu uhličitého ročne. Nová technológia postupne nahradí výrobný proces založený na zemnom plyne, ktorý v súčasnosti predstavuje šestinu celkových emisií oxidu uhličitého Skupiny MOL.
-
SLOVNAFT, a.s.
Production and sale of petroleum products and it´s chemical processing - production and distribution of polyethylene (LDPE) and polypropylene (PP),...
DESMA Elastomertechnik's global mold and cold runner production achieves record sales in 2024
27.1.2025 Klöckner DESMA Elastomertechnik GmbH, headquartered in Fridingen an der Donau, has been developing molding processes for sophisticated rubber and silicone articles of various sizes for almost six decades. One of DESMA's key competencies is that it...