Revolution in trimming plastic parts with Stäubli and LAO
Laser technologies are used in various industrial applications, including processing and cutting of plastic. Laser cutting solves a classic mechanical problem of working plastics, such as changing the color of the product and the production of high levels of dust, but in spite of distinct advantages is the Czech Republic or Slovakia this technology is not used very widely. One of the main reasons why is cutting plastics with conventional mechanical procedures still prefered is the introduction of their long-term production, but with increasing demands on production efficiency, the situation is slowly changing.
Zvyšující se požadavky na kvalitu řezu a krátký výrobní cyklus narážejí na výrobní limity mechanických technologií, a proto se i u nás postupně zavádějí bezdotykové řezací linky, kde hraje laser nezastupitelnou roli. Procesní hlava s laserovým zdrojem je navíc velmi spolehlivá a bez servisu je schopna zajistit až sto tisíc hodin nepřetržitého provozu.
Společnost LAO – průmyslové systémy ve spolupráci s firmou TMT s.r.o., Chrudim, vyvinula pro řezání plastů novou technologickou celu Multicell postavenou na robotickém systému Stäubli, která je předurčená pro implementaci do výroby nejen plastových, ale i kovových komponent, pomocí lisování, vyfukování, ohýbání, svařování anebo kalení.
Design této buňky umožňuje implementaci do výroby lisovaných a vyfukovaných plastových komponent, a to s využitím stávajícího technologického vybavení, jako je podavač, dopravník nebo pracovní robot. Zařízení je navíc možné jednoduše softwarově propojit s dosavadním výrobním systémem.
Hlavními přednostmi nové laserové technologické buňky Multicell jsou její spolehlivost, ekonomický provoz, bezprašnost a taky bezkontaktnost výroby. Limitujícím faktorem řezání již není rychlost samotného ořezu, ale doba chladnutí plastů. Navíc lze laserem dosáhnout mnohem přesnějšího řezu než při mechanickém zpracování. Celkově je Multicell robustní certifikované laserové pracoviště, které zefektivňuje výrobu a umožňuje využít stávající podpůrná zařízení. Zavedením Multicellu do výroby odpadá potřeba ručního dočištění výrobku, náklady na servis mechanických nožů a hrozba poškození struktury materiálu. Standardně se v řezacích sestavách využívá CO2 laser, avšak díky přidávání aditiv, jako je například CaCO3 nebo skelná vata, do plastů je možné pro řezání využít i vláknové a pevnolátkové lasery. Tyto lasery jsou jednoduše implementovatelné do stávajících technologií, mají nízkou hmotnost procesní hlavy a případné navázání do optického vlákna umožňuje využít jeden laserový zdroj na více pracovištích. |
Při řezání v technologické buňce Multicell nedochází k barevné změně výrobku, snižuje se prašnost provozu a naopak se zvyšuje rychlost a přesnost řezu. Multicell tak zvyšuje efektivitu výroby a překonává limity klasických mechanických postupů řezání.
- autor:
- LAO