The largest meeting of international car manufacturers and suppliers in the Czech and Slovak Republics
Automobile manufacturers and their largest partners want to reduce their costs efficiently by a stronger location of their subcontracting chains. Presented by representatives of the largest automotive companies at the second edition of CEE Automotive Supply Chain 2018 in Šamorín.
Tržby v automobilovom priemysle rástli v uplynulom roku o 6 %. Ide o odvetvie s veľkým potenciálom, no o jeho budúcnosti bude okrem iných rozhodovať aj rozvoj aktivít v oblasti aplikovaného výskumu a vývoja. Zodpovednosť a kompetencie v oblasti inovácií v automobilovom priemysle je rozdelená medzi finálnych výrobcov aj dodávateľov, ktorým svoje požiadavky a trendy určujú koneční výrobcovia. Aj keď investície do vývoja a výskumu stúpajú na Slovensku každý rok o štvrtinu, ide len o pol percenta z celkových výnosov v odvetví. Celkový počet zamestnancov v automobilovom priemysle takisto rastie každý rok. V roku 2017 zamestnávali oslovené spoločnosti z automobilového priemyslu spolu viac ako 154 tisíc ľudí. Oproti roku 2015 išlo o 17,3 % nárast.
Všetci kľúčoví hráči v automobilovom priemysle a pridružených oblastiach sa stretli a spoločne diskutovali, zdieľali svoje nákupné stratégie a hľadali riešenia na viaceré bariéry podnikania. Podujatie zorganizovalo šesť strategických partnerov (Zväz automobilového priemyslu Slovenskej republiky, Nemecko-slovenská obchodná a priemyselná komora, Britsko-slovenská komora, Francúzsko slovenská obchodná komora, KOTRA a Český zväz automobilového priemyslu). Cieľom bolo poskytnúť platformu pre diskusiu výrobcov a dodávateľov, aby mohli zladiť svoje obchodné zámery, vývojové a výskumné trendy, nájsť nové podnikateľské príležitosti resp. efektívnejšie smerovať svoje podnikanie.
Úvod konferencie patril usporiadateľom |
„Dnes sme tu privítali viac ako 360 účastníkov zo 14 krajín. Táto vysoká účasť svedčí o záujme firiem o vstup do automobilového priemyslu a o snahe využiť priestor, ktorý sa pre nich v súčasnosti otvára,“ povedal prezident Zväzu automobilového priemyslu, Alexander Matušek, a dodal že, „je potrebné nadväzovať kontakty a spoluprácu naprieč celým regiónom a využiť lokalizáciu siete dodávateľov regiónu na posilnenie pozícií a udržateľnosť automobilového priemyslu nielen na Slovensku, ale aj v celom regióne V4.“ Potvrdili to aj prezentované nákupné stratégie firiem Groupe PSA, Kia – Huyndai alebo Jaguar Land Rover.
Michal Lábaj z Kia Motors Slovakia, ktorý na podujatí zastupoval aj Hyundai Motor Manufacturing Czech povedal: „Meníme politiku pri hľadaní dodávateľov. Doteraz sme vozili diely z Kórei, teraz sa výrobcovia začínajú presúvať za nami. Núti nás k tomu snaha o znižovanie nákladov, ktorá nám zabezpečí konkurencieschopnosť a dostupnosť našich vozidiel pre zákazníka. Sme otvorení novým, lokálnym dodávateľom aj nižšieho rádu. Prihlásiť sa dokonca môžu priamo na našej webstránke.“
Vývoj vozidiel sa za posledné roky veľmi zrýchlil, vyvinúť nový model už netrvá 4, ale len 2 roky bez testovania. To si vyžaduje enormnú flexibilitu dodávateľov a ich podiel pri vývoji nových produktov a modelov.
Dušan Valient, ADIENT Slovakia s.r.o. |
Záujem firiem o vstup do odvetvia na Slovensku potvrdil aj Sang Young Hong, riaditeľ Kórejskej agentúry na podporu obchodu a investícií v Bratislave. „Stále existuje mnoho našich spoločností, ktoré majú záujem o strednú Európu. Predtým, ako sa rozhodnú investovať, skúmajú štatistiky a údaje z regiónu V4. Tiež dostávajú rady a informácie od kórejských spoločností, ktoré už pôsobia na tomto území. Z tohto hľadiska by mala vláda venovať viac pozornosti požiadavkám etablovaných spoločností, ak chce získať nových investorov do krajiny.“
Stratégiu lokalizácie dodávateľov potvrdil aj Guillaume Sapy, riaditeľ priemyselného nákupu z Groupe PSA. Ich cieľom je dosiahnuť 95 % lokálnych dodávateľov, momentálne sú na 70 % a pri každom novom modeli sa toto číslo zvyšuje práve tým, že nové zákazky sa snažia riešiť cez dodávateľov prevažne z regiónu V4.
Na podujatí CEE Automotive Supply Chain 2018 majú účastníci priestor na obchodné rokovania a nadväzovanie nových formálnych aj neformálnych podnikateľských kontaktov. Záujemcovia si tak vopred naplánovali viac ako 600 rokovaní. Témou rokovaní boli ponuky produktov, služieb, partnerstva, investícií, expertíza alebo spolupráca na projekte, vývoji.
- autor:
- CASC