SLOVNAFT Group in the first half of lower sales
Decline in demand for oil products and lower sales due to reduced realized turnarounds in the first half of 2012 net sales Slovnaft Group 7 percent year on year to 2.13 billion euros. Operating profit adjusted for current cost of supplies (CCS) were down by 78 percent to € 9,000,000.
Kľúčové faktory, ktoré ovplyvnili výšku prevádzkového výsledku v prvom polroku:
- slabý dopyt po motorových palivách
- vysoká cena ropy a ostatných vstupných surovín a energií
- pretrvávajúci nízky rozdiel medzi medzinárodnými cenami základných plastov a cenami vstupných surovín
- nepriaznivý vývoj kurzu eura voči doláru
„Situácia v európskom sektore spracovania ropy sa v druhom štvrťroku 2012 zásadne nezmenila. Pretrvával poklesu dopytu po pohonných hmotách, trh bol navyše pod tlakom spôsobeným vysokými cenami ropy, energií, biokomponentov a oslabovaním kurzu eura voči doláru. Petrochemický segment poznačili historicky nízke spracovateľské marže základných plastov vyvolané stagnáciou dopytu zo strany európskych spotrebiteľov, ako aj vzrastajúcim tlakom zo strany nových producentov z oblastí Blízkeho a Ďalekého východu. Týmto globálnym vplyvom sa nevyhla ani Skupina SLOVNAFT. Spoločnosť - v tomto pre rafinérie nepriaznivom období - zrealizovala významný rozsah generálnych revízií kľúčových výrobných jednotiek, aby si tak vytvorila priestor pre plnú prevádzkovú schopnosť v budúcnosti, keď sa trhové podmienky zlepšia,“ uviedol k výsledkom predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti SLOVNAFT, a.s., Oszkár Világi.
Kapitálové výdavky Skupiny SLOVNAFT v prvom polroku predstavovali 90 miliónov eur, medziročne sa zvýšili o viac ako 50 percent. Polovica objemu investícií smerovala na projekty súvisiace so zvýšením efektívnosti výroby, udržania prevádzkovej spoľahlivosti a zlepšenia kvality výrobného procesu v rafinérii. Celkový nárast ovplyvnili predovšetkým rozsiahle generálne revízie v mesiacoch apríl a máj a výmena katalyzátorov.
V najbližších rokoch plánuje Slovnaft spolu so s materskou nadnárodnou Skupinou MOL realizovať rozsiahle investície v objeme niekoľkých stoviek miliónov eur.
[1] CCS je metóda, ktorá sa používa v odvetviach závislých na komoditách. Mnohé spoločnosti ako napríklad BP alebo Shell ju používajú za účelom eliminovania rozdielov rôznych metód preceňovania zásob, ktoré vznikajú v dôsledku pohybov kótovaných cien, aby tak poskytli akcionárom a kapitálovým trhom realistický obraz svojho podnikania.
- autor:
- SLOVNAFT, a.s.