Report from the 7th Seminar on the Trends in the Plastics Industry
The seminar was organized by the Slovak Plastic Cluster in cooperation with the Slovak Chamber of Commerce and Industry. It was held at the International Hotel at the end of September in the beautiful scenery of Veľká Lomnica. It was focused on material and technology innovation in the plastics industry and the recycling of plastic products in line with EU requirements. It was attended by about four dozen representatives of companies.
Seminár ponúkol účastníkom opäť širokú paletu aktuálnych tém. Úvodom predstavil Juraj Paľa zo Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory projekt Enterprise Europe Network, zameraný na podporu podnikania, inovácií a technológií. Vznikol v roku 2008 a je to najväčšia podporná sieť EÚ na podporu medzinárodnej spolupráce malých a stredných podnikov.
Ľubomír Sýkora z MCAE Systems hovoril o možnostiach 3D technológií v súčasnosti a o ich praktickom využití pri výrobe plastových produktov. Prednášku doplnil aj o skúsenosti z praxe.
Prítomní sa mohli dozvedieť niečo o tom, na čo sa v súčasnosti zameriava výskum v Ústave polymérov SAV a jeho výsledkoch, ktoré sa môžu aplikovať na reálne procesy v priemysle. Tieto témy priblížil profesor Ivan Chodák.
Problematiku vstrekovacích foriem z pohľadu užívateľov, výrobcov a investorov rozoberali zástupcovia viacerých spoločností. Ľubomír Gajdoš z firmy Nexnet SK rozprával o problematike softvérových riešení pre nástrojárne so softvérom VISI. Ján Krajník z firmy Jasplastik prednášal o extrémnych a často nezmyselných požiadavkách zadávateľov plastových výliskov v projektovej dokumentácii. Opravám a modifikáciám foriem sa venoval Marián Nízky zo spoločnosti Business and Drive.
Po obednej prestávke rozoberal Pavol Cacara z firmy Caspro optimalizovaný profil plastifikačných závitoviek a komôr, ich možnosti a prínosy. O tom, že pri sušení plastového granulátu sa dá ušetriť na energiách, a to vhodnou optimalizáciou procesu, prišiel porozprávať Bernhard Klaus Vertacnik z firmy IWZ z Rakúska.
Juraj Majerský zo spoločnosti Wittmann Group rozoberal implementáciu technológií Priemysel 4.0. Vysvetlil, ako správne riešiť zmiešané strojné vybavenie, selektívnu komunikáciu s rôznymi protokolmi, mobilitu – flexibilitu vo výrobe: kombinácie výrobných buniek a jednotlivých zariadení medzi sebou.
Nevynechala sa ani oblasť recyklácie plastov. Antonín Knob z Remarkplast Group hovoril o skúsenostiach pri recyklovaní plastov, kompaundácii plastov, spracovaní regranulátu a možných problémoch pri použití v automotive. Posledná prednáška bola venovaná biopolymérom, kde profesor Dušan Bakoš z Ústavu prírodných a syntetických polymérov FCHPT STU v Bratislave prítomným hovoril o projekte BIOCOMPACK-CE a biodegradovateľných materiáloch z obnoviteľných zdrojov.
Jednotlivé prednášky boli postavené tak, aby si v nich každý našiel to, čo ho najviac zaujíma, poprípade sa dozvedel aj niečo viac o aktuálnych témach z oblasti vývoja a výskumu plastových materiálov. Účastníci tak mohli odísť obohatení o nové poznatky a kontakty. Slovenský plastikársky klaster organizuje tento seminár každoročne, vždy s novou a zaujímavou ponukou tém.
- autor:
- red.