Printer Willmark returned to the market after the devastating fire
"It was also an emotional decision," remembered Willmar's executive director, Ing. Jakub Jurášek. They battled their place in the printing press for 16 years, and they came to the company within an hour.
Na veľký požiar v Prievoze v roku 2015 sa bratislavská verejnosť dobre pamätá, v 1000-stupňovej teplote sa stroje doslova vyparili. Manažment firmy stál pred ťaživým rozhodnutím, či všetko zabalia, alebo sa pokúsia vstať z popola. „Vyrovnali sme sa s tým ťažko. Nielen z pohľadu biznisu, ale aj ľudského hľadiska,“ rozhovoril sa J.Jurášek.
Cítili zodpovednosť za zhruba 40 zamestnancov v pobočkách štyroch krajín. Výrobná firma prišla o všetky stroje, nebolo na čom tlačiť. Pracovníkov z veľkej časti umiestnili v partnerských tlačiarňach.
Keď sa však vedenie spoločnosti po roku od nešťastnej udalosti stretlo, uvedomili si, koľko ich kontaktovalo zákazníkov, bývalých zamestnancov i partnerov. Zrazu bolo jasné, že nepovedali posledné slovo. Klienti ich volali späť na trh. Návrat bol kombináciou emocionálneho a racionálneho rozhodnutia. Nový Willmark chcel nadviazať na všetko dobré, čo tím pracovníkov budoval, ale bolo jasné, že sa treba pohnúť trochu iným smerom.
Predtým sa venovali veľkoformátovej digitálnej tlači, ich produkty mali desiatky až stovky metrov štvorcových. „Obliekali“ reklamou Inchebu, autobusy i električky. Vyrábali kampane, do ktorých však zasiahla kríza a na marketingu a reklame sa začalo veľmi šetriť. V tlačiarenskej brandži sa urobilo veľa chýb ohľadom cenotvorby. V snahe prežiť alebo získať klienta podliezala konkurencia ceny.
„Cítili sme, že produkovať billboardy, citylighty či bigboardy je nezmysel,“ zhodnotil situáciu výkonný riaditeľ. Nešlo len o ekonomické rozhodnutie, nechceli už viac produkovať „vizuálny smog“, na ktorý si – s rôznou kvalitou – trúfol pomaly každí.
Dôraz na ekologické technológie
„V súčasnosti máme iba stroje pracujúce na báze UV tlače alebo latexu. V našej novej výrobnej hale sa nenachádza žiadna neekologická tlačová technológia na báze rozpúšťadiel,“ vysvetľuje J. Jurášek. Na nový strojový park je právom hrdý, patria k svetovej špičky. Stavili na kvalitu, čo im umožňuje promptne plniť aj náročné priania zákazníkov.
„Dovolím si tvrdiť, že z hľadiska technologického portfólia našich strojov sme firmou, ktorá má na Slovensku momentálne najväčšiu kapacitu v UV tlači vo vysokom rozlíšení. V našom stroji INCA Onset S40 od spoločnosti FUJIFILM akoby sa skrývalo 10 až 12 priemerných flatbedových strojov,“ konštatuje skúsený tlačiar. Čo by iní vyrábali tri dni a tri noci, urobia vo Willmarku za niekoľko hodín. Ide o tlačiareň s najvyššou rýchlosťou tlače na trhu, dosahuje 470 m2/h. Unikátnou vlastnosťou stroja je možnosť matnej aj lesklej UV tlače. Podľa riaditeľových slov je to obrovská odpoveď na častú požiadavku zákazníkov, ktorí žiadajú lesklý mód, čo sa v minulosti dosahovalo kašírovaným alebo laminovaním.
„Sme jediná tlačiareň na Slovensku, ktorá dokáže UV tlačiť aj v podobe lesklého povrchu, čo je obrovský benefit pre klientov,“ konštatuje výkonný riaditeľ a dodáva, že súčasťou strojového parku je aj UV tlačiareň HP Scitex FB750, a tiež latexový stroj HP Latex 570. Pracovný tím spoločnosti je poznačený „ starým Willmarkom“ v dobrom zmysle slova – je to znalosť trhu, technológií, materiálov, klientely. Ich „najväčším formátom“ vždy bol vzťah ku klientovi a na tejto firemnej zásade sa nič nezmenilo.
Filozofia a méty po návrate
Willmark po návrate dáva ešte väčší zreteľ na partnerstvo, na obojstranne prospešný vzťah „klient a zhotoviteľ“. Kým predtým tvorila interiérová tlačová reklama 20% ich produkcie, v súčasnosti je to 90%. „Naše ťažisko sú najmä tlačoviny z oblasti POP/POS, in-store, retail a packagingu. AS najvyššou rýchlosťou na trhu vieme tlačiť malé aj veľké náklady POS produktov, ako sú pútače, displeje, stojany, produktoví dekorácie, makety a modely produktov, originálne a atypické výrobky.
Naše tlačoviny končia najčastejšie v nákupných centrách, obchodoch, centrách služieb, bankách, kníhkupectvách, na čerpacích staniciach, na výstavách, veľtrhoch, a pod.,“ priblížil výkonný riaditeľ rozsah činnosti. Firma uzavrela strategické partnerstvo s ofsetovou tlačiarňou Dolis, čím vznikol Willmark Europe, ktorý prináša synergický efekt – digitálnu, ofsetovú a maloformátovú tlač. Chcú robiť pekné veci a robiť ich ekologicky. No nielen to. Vždy sa radi zapájali do charitatívnych projektov, svojou prácou ozdobili Hodinu deťom, Úsmev ako dar, Slobodu zvierat, spolupracovali i s Dobrým anjelom a ďalšími neziskovými organizáciami.
Svojho času im zhoreli všetky stroje, no nezhorelo tlačiarenské srdce. Preto svoju značku dokázali dostať na nový level – v mene toho, čo je užitočne krásne. „Sme nová firma, ktorá je menšia ako predtým. Perspektívou je mať niekoľko desiatok zamestnancov. Nechceme súperiť s veľkými firmami, z ktorých sú kolosy. Tam sa niekedy stráca uvoľnenejšia atmosféra a nastupujú technologické úkony, ktoré akoby neboli súčasťou kreatívneho prístupu k životu,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ „ponávratovú“ orientáciu firmy.
Článok bol prevzatý z novín pre grafický priemysel Focus Pro »
- autor:
- Willmark Europe, s.r.o.