Pigmentum: Current trends in plastic colouring
Relatively sudden and not always logical changes in European standards in the context of the drive for a low-emission economy have led to a number of demands for changes in plastics technology and substitution of traditionally used materials. In recent years, manufacturers of pigments and functional materials have also responded to developments in plastics recycling, plastics compostability, energy savings, new trends in mobility and more precise plastics technologies.
Recyklace
Nový pigment Sicopal® Black K 0098 FK od firmy Sun Chemical umožňuje náhradu sazí a tím taky účinnější recyklaci plastů. I malé množství sazí v polymerní matrici může pohlcovat NIR záření a zabránit tak efektivnímu automatickému roztřízení odpadního materiálu. Sicopal Black K 0098 FK je i v malém množství detekován NIR sensory a výrazně tak zvyšuje efektivitu třídících linek. Navíc i při opakované recyklaci neztrácí své koloristické vlastnosti a zvyšuje tak počet možných recyklačních cyklů. Díky certifikaci pro styk s potravinami a kompatibilitě s většinou běžně používaných polymerů je tak ideálním řešením pro většinu plastových výrobků s recyklačním potenciálem.
www.sunchemical.com/recyclable-black/
Autonomní řízení - LiDAR (Light Detection and Ranging)
Laserová technologie využívaná mimo jiné i pro systémy autonomního řízení automobilů potřebuje pro svou bezchybnou funkci rovněž materiály, které umožňují volný průchod laserových paprsků a nedochází k jejich pohlcení. V automobilovém průmyslu je tento problém spojen zejména s černými povrchovými úpravami a plastovými díly s obsahem sazí (karoserie, nárazníky, palubní desky, tónovací fólie na skla), které výrazně snižují účinnost automatických detektorů. Řešením tohoto problému jsou speciální černé pigmenty Spectrasense™ Black EH 8082 a Sicopal™ Black K 0095, které umožňují formu aci celé řady barevných odstínů s výrazným zvýšením odezvy na technologie LiDAR.
Kompostovatelnost
U kompostovatelných plastů nejde jen o rozklad polymerů působením vlivů životního prostředí, ale rovněž o to, aby i ostatní složky polymerních směsí (pigmenty, aditiva, plniva, povrchové úpravy) neohrožovaly po rozpadu polymeru životní prostředí. V Evropě byly za tímto účelem přijaty harmonizované normy EN 13432 (obalové materiály) a EN 14995 (plasty mimo obalové aplikace). Na tyto normy reagovali výrobci nabídkou pigmentů, které požadavky těchto norem splňují a výrobky jimi obarvené mohou být tedy deklarované jako kompostovatelné v souladu s legislativou.
Poměrně dlouho trvalo nalezení vhodných modrých a zelených pigmentů s ohledem na chemickou povahu ftalocyaninů. V loňském roce firma Sun Chemical uvedla na trh Microlen®Blue 7460 ECO, díky kterému je dnes již pokryta celá barevná škála odstínů.
Pigmenty od firmy Sun Chemical
dle EN 13432 pro obalové materiály
Paliotol® Yellow K 0961
Paliotol® Yellow K 1800
Cromophtal® Orange K 2960
Sicotrans® Red K 2915
Paliogen® Red K 3911
Microlen®Blue 7460 ECO
Heliogen® Green K 8730 FP
Pigmenty od firmy Sun Chemical
dle EN 13432 pro potisk obalových materiálů
Paliotol® Yellow D 1155, D 1819 & D 0960
Cromophtal® Orange D 2961
Cinquasia® Pink K 4430 / FP
Cromophtal® Violet D 5700
Heliogen® Blue D 7490
www.sunchemical.com/compostable-packaging/
Laserové svařování plastů
Technologie laserového svařování plastů je známá již od devadesátých let a je poměrně rozšířená. Až do nedávné doby nebylo touto technologií svařovat například dva černé materiály, protože černý pigment pohlcuje laserové záření a nedojde k jeho průchodu na povrch spodní vrstvy. Stejně tak nebylo možné svařovat dva transparentní materiály, protože u těch zase laserové záření prošlo přes obě vrstvy a nedošlo tak k natavení povrchu plastu na styku obou vrstev. Díky nově vyvinutým materiálům Spectrasense™ IR 765 and Spectrasense™ IR 788, které jsou ve viditelném spektru bezbarvé a absorbují ve vlnových délkách NIR lze pomocí laserového svařování spojovat i dva transparentní materiály, které jsou vizuálně identické, ale jeden z nich absorbuje laserové záření a umožňuje tak roztavení povrchové vrstvy a vytvoření pevného spoje. Stejně tak lze za pomoci Spectrasense™ Black K 0087 a Spectrasense™ Black K 0088 nahradit ve formulacích saze a vyrobit černé plasty, kterými laserový paprsek prochází a dochází k jeho absorpci až na povrchu sazemi probarveného spodního materiálu.
Fluorescenční pigmenty
Fluorescenční pigmenty nabízí celou řadu atraktivních vlastností, díky kterým našly výrazné uplatnění zejména v oblasti výroby dětských hraček, bezpečnostních systémů a materiálů pro marketing. Nicméně jejich použití je většinou limitováno poměrně nízkou světlostálostí. Rovněž použití ve výrobcích pro přímý styk s potravinami bylo s ohledem na obsah formaldehydových pryskyřic dlouhá léta nemožné.
Firma Radiant Color z Belgie uvedla v roce 2023 na trh novou řadu pigmentů bez použití formaldehydových pryskyřic s výrazně vylepšenou světlostálostí pod označením Radglo GXT. Společně s řadou Radglo RPCF, která splňuje normy EU a FDA pro přímý styk s potravinami tak výrazně rozšiřuje aplikační možnosti těchto atraktivních barevných odstínů.
- autor:
- Pigmentum s.r.o.