• Home
  • Features
  • Newmatec 2018 Conference on actual Challenges in the Automotive Industry

Newmatec 2018 Conference on actual Challenges in the Automotive Industry

Newmatec 2018 Conference on actual Challenges in the Automotive Industry

The fourth year of Newmatec's most important automotive conference in Slovakia focused on innovation, new technologies and challenges that will bring the car production segment in the coming years.

Význam Slovenska ako krajiny s veľkým zastúpením v tejto oblasti narastá a preto sa vynára potreba zdokonaľovania výrobných procesov, sledovania trendov a podporovania výskumu a vzdelávania.

Dvojdňová konferencia poskytla kritický pohľad na mnohé oblasti, na ktoré je potrebné sa zamerať, ak chceme kráčať s dobou a prinášať na trh moderné a kvalitné automobily.

Počas dvoch dní v príjemnom prostrední Nízkych Tatier sa mali možnosť prítomní dozvedieť niečo viac o smerovaní automobilového priemyslu na Slovensku, jeho cieľoch v najbližších rokoch, ako aj snahách a rozličných aktivitách, ktoré podporujú rozvoj automobilového priemyslu. Organizátor konferencie – Zväz automobilového priemyslu na Slovensku priniesol skutočne pestrý kokteil tém.

Od svojho vzniku sa venuje dôležitým otázkam a rieši mnohé problémy, s ktorými sa stretávajú výrobcovia ako aj dodávatelia pre tento segment. Konferencia priniesla aj náhľad do toho, čo nás v blízkej budúcnosti  čaká v oblasti autonómnej dopravy, implementácii nových materiálov a technológií s ohľadom na narastajúce ekologické otázky.

Priestor a možnosť aj na prezentáciu a dosiahnuté výsledky mali všetky automobilky, ktoré vyrábajú na Slovensku. Svoje novinky a ciele tu predstavili zástupcovia Volkswagen, Kia a PSA.  Alexander Wortberg predstavil vízie automobilky Jaguar Land Rover, ktorá plánuje spustiť výrobu na Slovensku pri Nitre už koncom tohto roka. Pôjde o najmodernejší závod JLR vo svete, ktorý zamestná  2 800 ľudí s ročnou výrobnou kapacitou  150 000 kusov. Zazneli tu aj kľúčové výzvy do r. 2030 pre automotive, ktoré vypracovala Európska rada pre automobilový výskum a vývoj hlavných európskych výrobcov osobných a úžitkových automobilov.

Tému autonómnych vozidiel rozoberal Simon Garbett, kde sa tiež  zameral na niektoré riziká, ale aj výzvy nasledujúcich rokov, ktoré prinesú vozidlá bez vodiča. Rozvíjajúcu sa digitalizáciu, z ktorej plynú aj určité otázky z hľadiska bezpečnosti, si na mušku zobrali Olaf Bauman a Adrian Pinter. Podľa ich slov musia dodávatelia čeliť mnohým výzvam. Rýchlosť inovácií sa rapídne zvyšuje a na udržanie tohto tempa dramaticky narastá dopyt po službách v oblasti bezpečnosti podnikov a priemyselných IoT.

Čo čaká a neminie automobilový sektor predstavil Rohit Talwar. Poskytol jedinečný pohľad na to, ako sa vývoj v automobilovom sektore môže rozvíjať a zrýchliť v nasledujúcom desaťročí. Zameral sa na kľúčové trendy a vývoj dizajnu osobných vozidiel v nasledujúcich rokoch (ekologické vozidlá, autonómne riadenie, pripojené auto a open source design vozidiel). Načrtol, ako sa môžu technológie výroby meniť vzhľadom na robotiku, internet vecí nové materiály, 3D tlač a malé výrobné závody. Na tieto témy nadväzovali aj ďalšie praktické prednášky.

Témy prvého dňa:
Quo vadis slovenský automobilový priemysel
Juraj Sinay, ZAP SR (AIA SR)
Alexander Wortberg, Jaguar Land Rover Slovakia
Dae-Sik Kim, Kia Motors Slovakia
Alexander Matušek, Volkswagen Slovakia
Stéphane Bonhommeau, PSA Groupe Slovakia
Perspektívy vývoja automobilového priemyslu na
Alexander Matušek, Volkswagen Slovakia
Investovanie do globálneho rastu: Nový závod
Jaguar Land Rover na Slovensku
Alexander Wortberg, Jaguar Land Rover Slovakia
EUCAR: Kľúčové výzvy 2030
Stefan Deix, EUCAR
Projekt autonómnych vozidiel v PSA (živé video)
Vincent Abadie, PSA Groupe
Autonómne vozidlá: riziká a výzvy
Simon Garbett, Squire Patton Boggs
Brzdové technológie pre rok 2025 a neskôr - čo je nové a čo sa zmení
Karl-Friedrich Wörsdörfer, Continental Teves AG
Digitalizácia a bezpečnosť - Budúcnosť začína dnes
Adrian Pinter, Siemens/ Olaf Baumann, FPT Slovakia
Inovačný víťaz je ten, kto zvládne manažment firemnej kultúry
Ján Uriga, PwC Advisory
Náhľad do budúcnosti automotive sektoru
Rohit Talwar, Fast Future

NEWMATEC 2018 
  

Ani druhý deň nebol chudobnejší o rozličné aktuálne témy. Rozoberala sa tu okrem iného aj toľko skloňovaná nevyhnutnosť kvalifikovaných pracovných síl, ktoré sú základným kameňom pre správne fungovanie výrobných či logistických procesov. Potrebné vzdelanie, spojené s praxou a odbornosťou, sa dosiahne len vtedy, keď sa vytvoria vhodné podmienky pre rozvoj R&D na Slovensku. V tomto môžeme vidieť stále určité nedostatky, avšak niektoré firmy a združenia si plne uvedomujú tieto potreby a smerujú svoje kroky k neustálemu zlepšovaniu a vytváraniu vhodných podmienok pre efektívne vzdelávanie, spojené so získavaním praktických skúseností. Tieto modely by sa mali postupne dostávať do viac a viac výrobných závodov.

Ďalšie prednášky zasiahli viac do technických oblastí. Môžeme spomenúť napr. príspevok Andreasa Prombergera , kde predstavil napr. vysokovýkonný trecí systém pre aktívne riadenie krútiaceho momentu, alebo inovatívne materiály (kovová pena, určená na vystuženie) či technológie (radius-pultrusin a „zlúčené technológie – hlboké ťahanie a vstrekovanie plastov) v podaní Thomasa Hipkeho.  Hovorilo sa veľa aj o tom, čo prinesie budúcnosť, a to nie len na pódiu. Na inšpiratívnu diskusiu bol vyčlenený priestor aj počas prednášok, ako aj cez prestávky. A asi najväčšia výzva pre budúcnosť? Bezpečnosť pri riadení automobilov, ktorá by bola stopercentná, pretože technológie majú človeku len slúžiť, a nie byť mu hrozbou.

Konferencia Newmatec ako platforma pre zdieľanie informácií v automobilovom priemysle priniesla aj tento rok množstvo aktuálnych tém, s ktorými sa denne stretávajú dodávatelia pre automobilový priemysel ako aj výrobcovia vozidiel. Prítomní mali možnosť nahliadnuť do súčasných trendov, rovnako tak aj do budúcich výziev a smerovania tohto odvetvia. Predstavilo sa tu množstvo  technológií, bez ktorých sa už nezaobíde moderná výroba, a načrtli sa nové vízie, ktoré budú zhmotnené už o niekoľko rokov. Určite sa tešíme na ďalší ročník tohto výnimočného podujatia.

Témy druhého dňa:

Základní inovace: Dělej věci jen jednou!
Dušan Okénka, X-COMPANY
Dosiahnutie novej úrovne sedenia v automobile
Dušan Valient, ADIENT
Inovatívne materiály a technológie pre automotive
Thomas Hipke, Fraunhofer IWU
10:00 vysokovýkonné trecie systémy pre aktívne riadenie krútiaceho momentu
Andreas Promberger, Miba Frictec
Vést exponenciálně
Pavel Kysilka, 6D Academy
Stratégia digitalizácie a kľúčové faktory jej úspešnej implementácie
Tomáš Mičík, Volkswagen Slovakia
Industry 4.0 - realita v slovenských podmientach
Martin Morháč, ZAP SR (AIA SR)
Igor Šuba, Matador group
Radovan Furmann, CEIT
Jindřich Vaňous, KUKA Roboter CEE
Potreba transformácie vysokoškolského vzdelávania
Jaroslav Holeček, ZAP SR (AIA SR)
Renáta Valeková, Volkswagen Slovakia
Ľubomír Šooš, STU BA
Lucia Dítětová, TREXIMA
Marián Marek, PosAm
Workshop: Toyota Kata
Jozef Krišťak, IPA Slovakia

  • autor:
  • red.

    Pictures



    You might also be interested



     

    Latest Classifieds

    Upcoming Events

    Branch Dictionary