NEWMATEC 2016: Slovak automotive industry is ready to meet the challenges of the fourth industrial revolution
Answers to questions about the future of Slovak automotive industry looking for the second edition of the largest automotive conference in Slovakia NEWMATEC 2016 (15th - 16th march 2016). Knowledge Forum organized by the Automobile Industry Association of the Slovak Republic (ZAP SR) this year opened the topic of innovation in manufacturing processes, control management and qualification of human resources.
Automobilový priemysel dnes stojí pred zásadnými zmenami, ktoré svojim rozsahom a hĺbkou označuje odborná verejnosť ako štvrtú priemyselnú revolúciu. Hlavnými témami príspevkov zástupcov slovenských výrobcov a dodávateľov na konferencii NEWMATEC 2016 je zefektívnenie systémov riadenia, kompletizácia dát, digitalizácia, či prepojenie ľudských zdrojov, priemyselných zariadení a procesov do efektívnych celkov. „Tieto procesy umožnia operatívne plánovanie výroby a inteligentnú, efektívnu výrobu smerujúcu k individuálnym výrobkom vysokej kvality. Inovácie sa odrazia v zmenách výrobného systému, efektivite práce a nastaveniu dodávateľských vzťahov, ale aj v nárokoch na kvalifikáciu ľudských zdrojov,“ konštatuje Juraj Sinay, prezident ZAP SR.
Smart factory, lean management, internet vecí, či industry 4.0 sú kategórie, ktoré sa začínajú čoraz viac skloňovať vo výrobných a riadiacich procesoch vo svetovom ale aj slovenskom automotive priemysle. „Aktuálne inovácie procesov v automotive sú pre nás veľkou výzvou. Potrebujeme sa k nim postaviť tak, aby sme v celom výrobnom reťazci hľadali efektívne výrobné, logistické a manažérske riešenia a nastavili segment na rozvoj a zvýšenie konkurencieschopnosti. Týka sa to všetkých firiem vo výrobe a dodávateľskom reťazci, pretože konkurencieschopnosť výrobcov je závislá aj od komplexnosti a konkurencieschopnosti celých dodávateľských reťazcov,“ informuje Juraj Sinay.
NEWMATEC 2016 je z významnej časti venovaný aj diskusii o vývojových a inovačných schopnostiach firiem a dodávateľov. „Ak chce byť firma úspešnou, musí neustále inovovať svoje výrobky, technológie a procesy tak, aby dokázala svojim zákazníkom, že prináša novú kvalitu vychádzajúcu z ich individuálnych požiadaviek. ZAP SR sa dlhodobo zamýšľa nad tým, ako sprístupniť a aplikovať vedecké výsledky pre potreby priemyselnej praxe a ako napomáhať budovaniu vývojovo – inovačnej základne firiem,“ doplnil J. Sinay.
NEWMATEC 2016
Inovácie nevyžadujú iba teóriu, ale najmä praktické skúsenosti z oblasti vývoja a aplikácie poznatkov. NEWMATEC 2016 kladie dôraz na inovácie procesov a spája manažérov, biznis lídrov, akademikov a think-tank expertov do spoločenstiev, v ktorých sa tvoria hodnoty. Hlavnou témou preto budú inovácie procesov v automotive, konkrétne Lean manažment, Industry 4.0, kvalita a inovačný manažment, pretože efektívne výrobné a logistické riešenia sú dôležitým predpokladom pre rozvoj a zvýšenie konkurencieschopnosti všetkých firiem v dodávateľskom reťazci. Diskutovať o súčasných aj budúcich výzvach tohto strategického odvetvia, o možnostiach jeho ďalšieho rozvoja a smerovania budú napríklad generálny riaditeľ PSA Peugeot Citroën Trnava, Rémi Jean Claude Girardon, nový predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia, Ralf Sacht, profesor Jeffrey Keith Liker z University of Michigan, svetový Lean expert a ďalšie zaujímavé osobnosti.
SPÍKRI a témy prezentované na NEWMATECU 2016:
RALF SACHT, Volkswagen Slovakia, predseda predstavenstva
Téma: Quo Vadis automobilový priemysel?
Razantná dynamika zmien automobilov a zákazníckych očakávaní rovnako výrazne ovplyvňuje aj samotnú výrobu vozidiel. Aké sú trendy mobility budúcnosti? Aké sú kľúčové zmeny vo výrobe automobilov?
RÉMI JEAN CLAUDE GIRARDON, PSA Peugeot Citroën Trnava, generálny riaditeľ
Téma: PSA Peugeot Citroën: koncept automobilky budúcnosti
Obsahom prezentácie PSA Peugeot Citroën: informácie o skupine a jej výsledkoch v roku 2015, koncept výrobného centra budúcnosti v skupine, krátky film o koncepte automobilky budúcnosti, príklady modernizačných projektov trnavskej automobilky.
JEFFREY KEITH LIKER, University of Michigan, Profesor katedry priemyselného a prevádzkového inžinierstva
Téma: Výchova „štíhlych“ lídrov: chýbajúci element v procese zoštíhľovania
Firmy po celom svete sa chvália výsledkami, ktoré dosiahli v rámci programov zoštíhľovania. Napriek všetkým štíhlym projektom, ktoré sa počas uplynulých dvoch desaťročí zavádzali po celom svete, nedosiahla žiadna firma v žiadnom priemyselnom odvetví takú stabilnú úroveň prevádzkovej výnimočnosti ako Toyota. Tento príspevok hovoril o tom, ako si vychovať lídrov, ktorí dokážu úspešne zmeniť seba a budú riadiť, učiť a viesť ostatných na dlhej ceste k neustálemu zlepšovaniu sa.
MARTIN MORHÁČ, SOVA Digital, výkonný riaditeľ
Téma: Prvý dôležitý krok na ceste Industry 4.0
Jedným z najdôležitejších prvkov digitalizácie v priemyselnom podniku sú systémy určené na riadenie životného cyklu výrobku nazvané Product Lifecycle Management. PLM je pre mnohé firmy základným stavebným kameňom na ceste k Industry 4.0.
OLAF BRANDT SIEMENS, výkonný riaditeľ pre stratégiu a rozvoj
Téma: Na ceste k Industry 4.0 - digitálny podnik
V diskusii o Industry 4.0 sa kladie dôraz na dostupnosť údajov a prepojenie zariadení. Konektivita vo výrobnej hale povedie k významným zlepšeniam iba vtedy, ak sa skombinuje s tzv. digitálnym dvojčaťom výrobného systému, čo umožní optimalizovať výrobu pomocou podrobných digitálnych modelov odrážajúcich momentálnu situáciu vo výrobe. Firma Siemens ponúka portfólio na podporu digitalizácie podniku postavené na vlastnom softvérovom balíku, čím sa krok za krokom zapĺňa medzera medzi digitálnym a reálnym svetom. Prezentácia ukázala celý výrobný reťazec od výrobku až po výrobu a predstavila kroky dosiahnuté v oblasti integrácie digitálneho a reálneho sveta.
THOMAS SCHULZ, General Electric, Oddelenie digitálnej divízie, manažér pobočiek pre strednú a východnú Európu
Téma: Využitie Industry 4.0 pre prevádzkovú dokonalosť
Štandardizácia, robustná stratégia a výchova kvalifikovaných pracovníkov sú kľúčovými prvkami, nevyhnutnými k tomu, aby sa štvrtá priemyselná revolúcia stala realitou. Povýšenie strojových dát na podnikovú úroveň umožňuje firmám využívať veľké objemy dát k optimalizácii procesov a výkonnosti svojich aktív. Digitálne priemyselné softvérové riešenia od GE ponúkajú vyššiu vyťažiteľnosť aktív, nižšie prevádzkové náklady, znížené riziko a ziskový rast.
IMRICH CHLAMTAC, prezident Európskej asociácie pre inovácie
Téma: Inovácie procesov výroby pre Smart Cities Mobility
Európski automobiloví výrobcovia a vývojári čelia fundamentálnym zmenám v priemysle vzhľadom na rozvoj nových informačných technológií. Autonómne autá alebo samoriadiace vozidlá sú len jedným z príkladov zmien, ktoré nás čakajú.
JURAJ ČAPEK, Matador Group, riaditeľ priemyselnej automatizácie, člen predstavenstva
Téma: Roboty - cesta do Industry 4.0
Integrácia Industry 4.0 z pohľadu výrobcov automatizovaných robotických liniek nie je jednoduchá. Integrátor sa musí vysporiadať s novými technológiami, ktoré prinášajú prepojenie jednotlivých riadiacich častí a zmenu myslenia pri vývoji robotického pracoviska. Prednáška ukázala, ako sa nám podarilo odstrániť plot medzi človekom a robotom v automobilovom priemysle.
VLADIMÍR ŠVAČ, KPMG Slovakia, riaditeľ oddelenia inovačného poradenstva
Téma: Manažérsky model riadenia inovačného úsilia v podniku
V príspevku bol predstavený „manažérsky model riadenia inovačného úsilia“, ktorý vychádza z poznatkov a rozhovorov s R&D a inovačnými manažérmi podnikov na Slovensku. Špecifickým prvkom tohto modelu je, že hoci schéma je rovnaká, náplň je pre každý podnik jedinečná.
JÁN LEŠINSKÝ, Slovenská technická univerzita
Téma: Ľudské zdroje a inovácie v automobilovom priemysle
V prednáške docent Lešinský popisoval vplyvy motorizácie a nárastu výroby automobilov v Strednej a východnej Európe, stratégiu a požiadavky na spoluprácu finálnych výrobcov a dodávateľov po roku 2015 v SR a súvislosti s dobiehaním podmienky pre prechod na intenzívne inovácie a sieť pre Industry 4.0.
MILAN GREGOR, CEIT, člen dozornej rady, profesor na Žilinskej univerzite
Téma: Industry 4.0 – Teória verzus realita
Prednáška bola venovaná problematike programu Industry 4.0, jeho charakteristike, popisu využívaných technológií, možným prínosom i rizikám. V rámci prednášky bol predstavený koncept CEIT Smart Industry a prezentované vybrané riešenia CEIT v oblasti digitálneho podniku, inteligentnej logistiky a virtuálneho tréningu.
JIŘÍ CHALOUPKA, Manažér kvality
Téma: Náplň práce pracovníkov kvality
Prednáška sa zaoberala hľadaním odpovede na otázku, prečo pracovníci kvality nepoznajú a nepoužívajú základné nástroje kvality ako histogram, Cpk, SPC, AQL, Ishikawa, DOE a pod., ako zefektívniť prácu pracovníkov kvality a zabrániť reklamáciám, zmätkom a opravám.
MARTIN KELE, Matador Holding, generálny riaditeľ
Téma: Výskumno-vývojové centrum Automotive
Prednáška bola zameraná hlavne na objasnenie dôvodov vzniku Výskumno-vývojového centra Automotive, tzn. predstavenie jeho kompetencie a strednodobej stratégie.
TOMÁŠ KAŇOK, Continental Automotive Systems Slovakia, manažér oddelenia základného vývoja
Téma: Progresívne R&D v automobilovom sektore na Slovensku - úspešný príbeh
R&D oddelenie koncernu Continental vzniklo na Slovensku vo Zvolene spolu s výrobným závodom v roku 2006. Dnes nás je takmer 200 inžinierov, technikov, projektových manažérov, koordinátorov. Máme zodpovednosť za vlastných zákazníkov (OEM) a takisto za svoj základný vývoj. Naše základné oblasti sú strojárstvo, elektrotechnika a SW inžinierstvo.
- autor:
- Andrej Jurikovič, foto: red.