Mapping the life cycle of packaging that have become waste
Sorting and recycling are generally considered business-friendly environment and one of the main roads to sustainable development. ENVI-PAK as the first and only one in Slovakia also quantified the effects of collection and recycling of packaging waste from citizens in Slovak towns and villages on the environment.
Všetci partneri zapojení do systému oprávnenej organizácie ENVI-PAK sa významne podieľajú na znížení produkcie globálnych emisií a ochrane životného prostredia. Separovaný zber obalových odpadov v systéme ENVI-PAK a ich následné využívanie výrazne šetrí spotrebu energie, vody, surovín, produkciu odpadu a produkciu emisií spôsobujúcich globálne otepľovanie, acidifikáciu, eutrofizáciu a tvorbu fotooxidantov. Systém zberu, zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov oprávnenej organizácie ENVI-PAK prispel v roku 2011 k úspore emisií skleníkových plynov a energie v množstve: 27 224,09 t CO2 a 450 804 298,53 MJ energie.
V spolupráci s odborníkmi z Českej republiky Ing. Mariou Tichou a Ing. Bohumilom Černíkom vznikla inventarizačná analýza dopadov separovaného zberu papiera, plastov a skla na životné prostredie. Cieľom štúdie bolo orientačne vypočítať a popísať environmentálne vplyvy spojené so zberom, zhodnocovaním a recykláciou papiera, plastu a skla z komunálneho odpadu, a to do fázy náhrady primárnej suroviny.
Na základe zozbieraných údajov a výpočtov boli prostredníctvom zberu, prepravy vytriedeného odpadu, následného dotriedenia, zhodnotenia a recyklácie zabezpečenom prostredníctvom systému oprávnenej organizácie ENVI-PAK dosiahnuté tieto výsledky za rok 2011:
Separovaný zber obalových odpadov v systéme ENVI-PAK a ich následné využívanie výrazne šetrí spotrebu energie, vody, surovín, produkciu odpadu a produkciu emisií spôsobujúcich globálne otepľovanie, acidifikáciu, eutrofizáciu a tvorbu fotooxidantov.
Všetci partneri zapojení do systému oprávnenej organizácie ENVI-PAK sa významne podieľajú na znížení produkcie globálnych emisií a ochrane životného prostredia.
Okrem skleníkových plynov, ktoré sa tvoria na Zemi prirodzene, ľudskou činnosťou sa do atmosféry produkujú ďalšie skleníkové plyny, najmä oxid uhličitý, metán a oxid dusný, čo iba posilňuje prirodzený skleníkový efekt a teplota Zeme sa zvyšuje. Toto dodatočné otepľovanie vyvolané činnosťou človeka sa označuje ako „zosilnený" skleníkový efekt. Získavanie materiálov, výroba, používanie a dokonca i likvidácia odpadu so sebou nesie emisie CO2.
Zo strany OSN a inými zodpovednými organizáciami bol vypracovaný návrh, ktorý hovorí o znížení emisií CO2 najmenej o 50 percent pod úroveň roka 1990 do roku 2050 s cieľom spomaliť globálne otepľovanie. Emisie skleníkových plynov podľa predpokladov dosiahnu vrchol v roku 2015.
Marie Tichá sa od roku 1993 zaoberá posudzovaním životného cyklu (LCA). Zastupuje Českú republiku pri medzinárodných rokovaniach ISO/TC 207/SC 5 (LCA). Vyučuje LCA na Univerzite J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Bohumil Černík pôsobí viac ako 20 rokov ako nezávislý konzultant v oblastiach komunálnych odpadov a dobrovoľných nástrojov v priemysle. Špecializuje sa na prepojenie týchto oblastí s posudzovaním dopadov na životné prostredie a environmentálne označovanie.
- autor:
- Katarína Kretter