How to choose the right sludge pump

How to choose the right sludge pump

Měli jste už vodu ve sklepě nebo uvažujete nad koupí čerpadla domů či na chalupu? Kalová čerpadla patří mezi nejpoužívanější pomocníky na čerpání vody. Můžete jimi čerpat dešťovou vodu, fekálie, stavební, průmyslové a zemědělské kaly a kapaliny s obsahem různých nečistot. Výběru čerpadla, které bude splňovat vaše požadavky a bude vyhovovat i konkrétnímu účelu použití, je proto dobré věnovat náležitou pozornost. Poradíme, jak na to!

Výberu čerpadla, ktoré bude spĺňať vaše požiadavky a bude vyhovovať aj konkrétnemu účelu použitia, je preto dobré venovať náležitú pozornosť. Poradíme, ako na to!

Typ čerpadla vyberajte podľa toho, akú vodu budete čerpať

Kalové čerpadlá sa líšia od bežných ponorných čerpadiel tým, že sú schopné vyčerpať aj kvapaliny s vyššou hustotou a obsahom kalov. Ide o pevné, vláknité alebo abrazívne nečistoty, vrátane piesku či bahna. Kalové čerpadlo viete využiť aj pre odčerpávanie vody zo zaplavenej pivnice alebo aj dažďovej vody s prímesou lístia. „To, akú vodu plánujete čerpať je najdôležitejšou informáciou pre výber kalového čerpadla,“ hovorí Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá sa špecializuje na predaj čerpadiel a ich servis už 30 rokov.

Medzi najčastejšie typy kalových čerpadiel patria:

  • Drenážne čerpadlá určené pre čerpanie svetlej odpadovej vody, vrátane dažďovej, riečnej alebo odpadovej vody bez vláknitých nečistôt a abrazív (napríklad piesok, kamene). Najčastejšie sa používajú na odčerpanie vody z pivníc alebo čerpanie vody z rieky, potoka či dažďovej vody. Tieto čerpadlá nie sú určené na odčerpávanie splaškov. Konštrukčne je pre tento typ príznačné, že sacia strana je vybavená mriežkou, ktorá prepustí len také veľké nečistoty, ktoré prejdú čerpadlom spolu s čerpanou kvapalinou. „Príkladom spoľahlivého drenážneho čerpadla je PUMPA blue line PSPH, ktoré sa hodí aj na zavlažovanie a odčerpávanie vody z bazénov a jazierok,“ hovorí odborník PUMPA, a.s. Špeciálnou kategóriou týchto čerpadiel sú čerpadlá určené pre vodu s abrazívami, ktoré nájdu svoje uplatnenie najmä v priemysle a stavebníctve.
  • Čerpadlá na fekálie sa používajú na čerpanie znečistenej vody, teda splaškov a fekálií. Najčastejšie sa používajú liatinové a nerezové čerpadlá s prispôsobenou konštrukciou. V mnohých prípadoch je potrebné použiť čerpadlo s rezacím zariadením, ktoré hrubé nečistoty najprv rozdrví a následne vyčerpá. Tieto čerpadlá nie sú vhodné na čerpanie vody s obsahom piesku, kameniny či ílu.
  • Čerpadlá do septiku sú najpoužívanejším typom čerpadiel v domácnostiach, ktoré nie sú priamo napojené na kanalizáciu. Používajú sa do septiku či žumpy. Sú vybavené plavákovým spínačom a môžu sa tak zapínať a vypínať podľa hladiny v septiku. Až na výnimky môže byť takéto čerpadlo ponorené v septiku trvalo. „Spoľahlivým čerpadlom do septiku je napríklad nerezové čerpadlo Leo LKS, ktoré si poradí s nečistotami do priemeru 3,5 centimetra,“ odporúča Křapa.
  • Prečerpávacie zariadenia sa používajú na prečerpanie odpadu z nižšie položených miest do septiku alebo kanalizácie. Slúžia k odvodu vody z toalety, sprchy, bidetov či umývadiel a sú vhodné pre odčerpanie odpadových vôd z miest ako sú napríklad byty v suteréne, kde odpadová vody nemôže byť vedená priamo do kanalizácie gravitačne.  
Kalové čerpadlá na odčerpanie vody, kalov a kvapalín  
  

Ako si poradiť s toaletou pod úrovňou kanalizácie?

Čerpadlá pre tlakovú kanalizáciu sa používajú tam, kde je potrebné prekonať výškové rozdiely a nie je možné vybudovať bežnú gravitačnú kanalizáciu. Tieto čerpadlá sa osadzujú do tzv. čerpacích jám, ktoré sú vlastne také malé plne vybavené čerpacie stanice pre odpadovú vodu. Sú ideálnym riešením pre rekreačné objekty, chaty a chalupy či v prípade problému s prípojkou na miestnu kanalizáciu aj v trvalo obývaných domoch. „Príkladom je PUMPA black line Box 1VE Morava Classic, ktorá je vybavená vretenovým nerezovým čerpadlom riadená ovládacou automatikou. Čerpadlo je vybavené aj rezákom a celá zostava je určená pre napojenie do siete tlakovej kanalizácie. Je možné si ho zaobstarať aj s GSM modulom, ktorý zasiela kľúčové informácie o prevádzke čerpadla priamo do telefónu a prípadne aj do nášho servisu, hovorí odborník spoločnosti. Dokáže tak upozorniť na prípadný problém a rovno iniciovať aj jeho riešenie.  

Kľúčové parametre pri výbere

Keď ste si vybrali čerpadlo podľa typu vody, akú plánujete čerpať, je potrebné venovať pozornosť niekoľkým ďalším parametrom. Ako hovorí aj názov, ponorné kalové čerpadlo je určené na ponorenie do čerpanej kvapaliny a to až na jej dno bez možného poškodenia zariadenia. Dôležitým parametrom je preto maximálna hĺbka ponoru, ktorá určuje hĺbku, v ktorej dokáže čerpadlo ešte bez problémov pracovať.

Potrebujete si zvoliť aj prietok čerpadla, teda koľko kvapaliny dokáže čerpadlo prečerpať za daný časový úsek. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s ukazovateľom m3/hod, prípadne l/min. Výrobcovia uvádzajú maximálny prietok, teda hodnotu, ktorú je možné dosiahnuť pri nulovom výtlaku. „V bežnej prevádzke bude vďaka výtlaku a tlakovým stratám prietok čerpadla nižší. Platí pritom, že čím vyšší výtlak, tým nižší prietok a naopak,“ vysvetlil Martin Křapa.

Vyberte si aj potrebný tlak, teda z akej hĺbky a vzdialenosti chcete vodu čerpať a aká je dĺžka prívodného potrubia. Tento parameter predstavuje u čerpadla dopravnú výšku alebo výtlak. Spočítajte všetky výšky od zdroja vody až k výtoku a pripočítajte stratu 1 výškového metra na každých 10m dĺžky potrubia. Ďalším údajom, ktorý je potrebné sledovať, je priechodnosť. Ten udáva priemer hrubých častíc v milimetroch, ktoré sa môžu vo vode ešte vyskytovať.

Nepodceňujte ani výkon a príkon. Zaujímať by vás mohla aj spotreba energie zvoleného čerpadla. Podľa miesta a spôsobu inštalácie si vyberte, či potrebujete čerpadlo s jednofázovým alebo trojfázovým napätím.

Myslite aj na príslušenstvo

Dôležitým vybavením čerpadla je systém automatického vypínania, ktorý zamedzí možnosti chodu nasucho. Najčastejšie ide o plavákový spínač, ale niektoré čerpadlá sa dodávajú aj bez neho. Preverte si, či nepotrebujete aj ďalšie príslušenstvo – najčastejšie ide o výtlačnú hadicu, inštalačný materiál pre pripojenie hadice k čerpadlu, pripojovacie armatúry, podstavec, spúšťacie lano alebo ochranu proti chodu nasucho. „Ak potrebujete výberom poradiť, môžete využiť online formulár, na základe ktorého vám pomôžeme vybrať optimálne riešenie,“ dodáva Martin Křapa. 

  • autor:
  • red.


    You might also be interested



     

    Latest Classifieds

    Upcoming Events

    Branch Dictionary