• Home
  • Features
  • Household wastewater treatment plant (WWTP) from Aquatec

Household wastewater treatment plant (WWTP) from Aquatec

Household wastewater treatment plant (WWTP) from Aquatec

Household wastewater treatment-Series AT AT 6 to 12 are used for treatment of sewage from houses. Treated wastewater can be further released into surface or groundwater to be recycled for another use - irrigate lawns.


V zmysle požiadaviek európskej normy EN 12566-3 bola naša domová čistiareň podrobená dlhodobému testu účinnosti čistenia, komplexným skúškam statickej odolnosti, vodotesnosti, trvanlivosti, kontrole rozmerov a prístupnosti. Po ukončení preukazovania zhody, vykonaní počiatočných skúšok typu a zavedenia vnútropodnikovej kontroly výrobne výrobca vydal vyhlásenie zhody, ktoré je plne v súlade s legislatívou EÚ. Ukončenie uvedeného procesu oprávňuje výrobcu označovať svoje výrobky ČOV AT do 50 EO značkou zhody CE.
 

Základný popis

ČOV tvorí celoplastový reaktor s vnútornou technologickou vostavbou. Maximálne dosiahnuteľný čistiaci efekt je založený na využití technológie nízkozaťažovanej aktivácie s aeróbnou stabilizáciou kalu. ČOV AT je zakrytá odnímateľným, uzamykateľným PP krytom. V ČOV AT je použitý dlhoročne osvedčený systém kontinuálneho biologického čistenia odpadových vôd s integrovanou akumuláciou nárazovo pritekajúcich vôd. Táto technológia je na Slovensku chránená úžitkovými vzormi UV 4324 a UV 2750 a medzinárodne chránená patentom č. EP1919833. Využitím našej technológie v procese čistenia je zabezpečená vysoká kvalita vyčistenej vody, nízke investičné a prevádzkové náklady. Technológia je taktiež známa pod medzinárodným názvom Vertical Flow Labyrinth – VFL® (tzv. vertikálne pretekaný labyrint).

Dodávka ČOV typu AT sa uskutočňuje na základe záväznej objednávky, pričom platobné a dodacie podmienky sú predmetom vzájomnej dohody medzi objednávateľom a dodávateľom.


Čistiaci proces

Pozostáva zo sekvencie niekoľkých technologických postupov. Odpadová voda nateká do neprevzdušňovaného priestoru, kde dochádza k biologickému odbúravaniu dusíka a sú vytvorené podmienky na čiastočné biologické odbúravanie fosforu. V tejto časti dochádza aj k mechanickému predčisteniu pritekajúcich odpadových vôd a rozkladaniu tuhého znečistenia. Neprevzdušňovaný aktivačný priestor je rozdelený viacerými vnútornými deliacimi stenami tvoriacimi vertikálne pretekaný labyrint, v ktorom je zriadená vnútorná cirkulácia.

Ďalej odpadová voda gravitačne vteká do prevzdušňovaného priestoru s nízkozaťažovanou aktiváciou, kde za prítomnosti kyslíka dochádza k biologickej degradácii organického znečistenia a k nitrifikácii amoniakálneho dusíka. Vzduch do prevzdušňovacieho systému dodávajú membránové kompresory alebo dúchadlá s bočným kanálikom (vysokotlakové ventilátory), ktoré sú umiestnené mimo biologického reaktora. Tlakový vzduch je vháňaný do prevzdušňovaného priestoru cez jemnobublinné aeračné elementy. Dodávaný tlakový vzduch pomocou membránových kompresorov je regulovateľný pomocou riadiacej jednotky (mikroprocesorová riadiaca jednotka), pomocou ktorej môže čistiareň pracovať v rôznych režimoch podľa zaťaženia.

čistiarne odpadových vôd výrez 


Ďalším stupňom čistenia je separácia, kde dochádza k oddeleniu vyčistenej vody od aktivovaného kalu, pričom vyčistená voda sa vypúšťa do vodného toku, do vsaku alebo sa recykluje a odsadený aktivovaný kal sa vracia do systému prečerpávaním zo dna dosadzovacieho priestoru do neprevzdušňovaného resp. prevzdušňovaného priestoru. V dosadzovacom priestore sa nachádza obmedzovač prietoku, ktorý umožňuje využiť vstavaný retenčný priestor v čistiarni v prípade nárazovo pritekajúcich odpadových vôd a zabraňuje preťaženiu čistiarne.

Vytvárajú sa tým podmienky na vypúšťanie odpadových vôd vsakovaním do podzemných vôd a na recykláciu biologicky vyčistených odpadových vôd, pretože vypúšťaná voda neupcháva póry filtračnej vrstvy podložia alebo filtračného zariadenia.

schéma čistenia 

1 - neprevzdušňovaný priestor s vertikálne pretekaným labyrintom
2 - prevzdušňovaný priestor
3 - dosadzovací priestor
4 - integrovaný retenčný priestor
5 - vnútorná recirkulácia
6 - recirkulácia kalu
7 - jemnobublinná aerácia
8 - regulátor prietoku
 

Európska únia

ČOV AT so vstavaným retenčným priestorom už teraz spĺňa požiadavky normy EU na odolnosť voči nárazovo pritekajúcim odpadovým vodám a zabezpečuje rovnomerný chod domovej ČOV aj pri nárazovom vypustení väčšieho objemu vody (napr. vaňa + práčka). Tým je vyriešený hlavný problém domových ČOV s vyplavovaním aktivovaného kalu z ČOV pri každom nárazovom nátoku.
 

Technologické parametre

Kvalita vyčistenej vody zodpovedá požiadavkám nariadenia vlády SR č. 269/2010 Z. z. na vypúšťanie do povrchových aj podzemných vôd.

Garantované a bežne dosiahnuteľné parametre na odtoku z ČOV uvedené v tabuľke:

Tab. 1 
  

Technické parametre:

Tab. 2 
  

Fotogaléria realizovaných domových čistiarní TU »

  • autor:
  • Aquatec VFL s. r. o.
  • Aquatec VFL s.r.o.

    Aquatec VFL s.r.o.

    Wastewater treatment plants, wastewater treatment plants, polypropylene plastic boards, plastic atypes, rotomoulding, rotational molding, plastic septic tanks, plastic tanks.



You might also be interested



 

Latest Classifieds

Branch Dictionary