• Home
  • Features
  • Conference on 3D printing has attracted nearly 300 experts

Conference on 3D printing has attracted nearly 300 experts

Conference on 3D printing has attracted nearly 300 experts

International Engineering Fair for the second time became the scene of Central Europe's largest conference on 3D technology. Major suppliers worldwide to present the latest trends and interesting examples of practical use in both development and especially in manufacturing, where 3D printing is still strongly promoted.

Prostorový tisk v posledních letech zažívá bouřlivý rozvoj a převrací naruby dlouhodobě zažité postupy modelování i konstrukce výrobků. První fáze, kdy lidé žasli nad samotným principem 3D tisku, však již minula. Dnes se prosazují firmy, které umějí najít pro tyto progresivní technologie uplatnění a oslovit trh s konkrétním řešením. „Firem zabývajících se 3D tiskem je již strašně moc, ale trh vyspívá a není už jen o prodeji 3D tiskáren,“ říká Jan Homola, organizátor konference „3D tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti“ a šéfredaktor časopisu Konstruktér a serveru www.3d-tisk.cz. „Tiskárna je jen nástroj a vyrobit ji je dnes velice snadné, ale důležité je know-how a mít trhu co nabídnout. Hodnota 3D tisku je v tom, jak dokáže zlevnit vývojové a výrobní procesy,“ zdůrazňuje Jan Homola.

Například společnost Materialise, světový lídr v poskytování služeb, na konferenci představila svou továrnu na vakuové lití pro malosériovou výrobu. Její designéři, konstruktéři a výpočtáři vytvoří produkt na míru zadání a dodávku zajistí přibližně stovka profesionálních 3D tiskáren, kterými Materialise disponuje. „Čím dál více firem dnes vnímá 3D tisk jako seriózní výrobní technologii, kterou doplňují stávající výrobní procesy,“ vysvětluje Jan Homola posun, ke kterému došlo až v posledních letech, protože původně byl 3D tisk využíván především při vývoji prototypů.

Samotná technologie je stará již třicet let. 3D tisk je vlastně laické označení pro tzv. aditivní výrobu, při níž výsledný produkt vzniká postupným nanášením stavebního materiálu po velmi tenkých vrstvách vzájemně spojených zpravidla tavením či lepením. Škála technologií je velmi široká a sahá od levnějších jako extruze tavení plastového nebo kovového drátu až po spékání práškového materiálu laserem nebo velmi přesnou světelnou polymerizaci. Jejich společnou výhodou je možnost kusově vyrábět věci a tvary, které by konvenčními technologiemi jako například obráběním ani vyrobit nešlo, a to při výrazně nižších nákladech. Podle technologické a tím i finanční náročnosti se liší kvalita výsledných produktů, ale stále se pro ně nacházejí nové možnosti uplatnění.
Společnost Renishaw na konferenci seznámila s možnostmi 3D tisku kovových dílů. Vyvinula titanový rám horského kola, který má oproti původnímu hliníkovému rámu o 44 % nižší hmotnost a zároveň šestinásobnou pevnost. Rám vystavený v pavilonu A1 na výstavě 3D technologií má totiž bezkonkurenční hustotu materiálu přes 99,7 %. Jinou zajímavou aplikací v oblasti sportu je optimalizace stélek sportovní obuvi, která tak sportovci dokonale padne a umožní mu dosahovat špičkových výkonů. Tisknou se i podkovy pro závodní koně, které netlačí a jsou velmi lehké. Na výstavě 3D technologií jsou k vidění mj. i unikátní křídla elektroletadla, jde o velmi lehkou a pevnou mřížovanou strukturu z plastu, nebo automobil veterán rekonstruovaný s pomocí 3D skenování a 3D tisku.

„Výroba na míru zákazníkovi je novou věcí, kterou vnáší 3D tisk do spotřební sféry a posouvá tak technologii k reálnému každodennímu využití,“ říká Jan Homola. Jako příklad uvedl britskou firmu, která umožňuje v e-shopu nadefinovat naprosto unikátně sestavenou elektrickou kytaru. Individuální kytara za dostupnou cenu dojde již za týden od objednání. Další firma nabízí prostřednictvím mobilního telefonu výrobu individuálních sluchátek. Stačí vyfotit ucho s desetníkem kvůli referenční velikosti a do týdne má zákazník sluchátko, které perfektně sedí, nevypadává a nestojí o nic více než standardní značkový výrobek.

Rozvíjí se také oblast osobního 3D tisku. „Za 30 až 50 tisíc korun si lze pořídit 3D tiskárnu a doma vyrábět třeba originální předměty denní spotřeby – obaly na telefon, hřebeny aj. Ale jsou i důležitější aplikace, například jedno z 1200 dětí se rodí se zdeformovanou končetinou a rychle odrůstá z protéz. Z internetu dnes lze zdarma stáhnout digitální protézu a na tiskárně ji v ceně asi 300 korun vyrábět znovu a znovu podle toho, jak dítě roste,“ přibližuje Jan Homola různorodé možnosti využití 3D tisku.

K aktivním účastníkům konference patřila také společnost Stratasys – lídr na trhu v oblasti 3D tiskáren, která seznámila s využitím této technologie při vývoji prototypu luxusního automobilu. Český dodavatel 3D digitálních technologií MCAE Systems jako spolupořadatel výstavy v pavilonu A1 přispěl prezentacemi o barevném 3D tisku a 3D tisku při výrobě komponent automobilů a formulí. Pořadatelé konference očekávali 150 účastníků, ale nakonec jich přijelo téměř 300. Na brněnském výstavišti tak proběhlo bezkonkurenčně největší středoevropské setkání odborníků různých profesí, které spojuje technologie 3D tisku.

  • autor:
  • Veletrhy Brno, a.s.
  • Veletrhy Brno, a. s.

    Veletrhy Brno, a. s.

    Trade Fairs Brno, the most important trade fair management in Central Europe. Their main activity is organizing fairs and exhibitions. Other activities include the construction of exhibition stands, hire all the premises of the Brno Exhibition Centre, the organization supporting programs for fairs and providing all services related to the implementation of trade fairs.



You might also be interested



 

Latest Classifieds

Branch Dictionary