Conference MOLDS, MACHINES, MATERIALS on current topics in the plastics processing industry
The Expert Conference for Plastic Processors about novelties in the field of Molds, Machines, Materials and Their Application in Practice took place in the days of 13-14. September 2017 with the support of recognized experts and university educators in the pleasant enviroment of Jehla Hotel in Žďár nad Sázavou. Conference was organized with the cooperation by companies Cecho - Bohumil Cempírek s.r.o. and Šlechta a.s. The general partner of the conference was ARBURG.
Konferenciu otvorili Ing. František Kopáček, podpredseda a Tomáš Filippi, nový predseda združenia UNIPLAST BRNO. Dvojdňová konferencia priniesla témy a praktické ukážky z výroby, s ktorými sa potýka každá firma spracujúca plasty. Najčastejšie sa skloňovali témy z oblasti efektivity výroby, vhodného výberu materiálov, riadenia procesov spracovania plastov, cez výber tých najvhodnejších technológií a samozrejme sa nezabudlo na konkrétne prípady riešenia problémov vo výrobnom procese.
Daniel Orel z firmy Arburg sa vo svojom príspevku venoval problematike údržby vstrekolisov, prevencii a vzdialeného servisu v duchu Priemyslu 4.0. Prevencia a údržba strojov sa často zanedbáva a preto zdôraznil jej nevyhnutnosť, ak chceme predchádzať vysokým nákladom na opravy. O údržbe neskôr pokračoval aj Ladislav Sára z firmy Automotive lighting, kde sa zameral na vstrekovacie formy, ich opravy a vplyv na výslednú kvalitu výliskov.
Formám sa venovala pozornosť aj z hľadiska ich povrchovej úpravy a opráv. Pavel Nevrla z Prestige technology odprezentoval prístroje a vhodné materiály na opracovanie povrchu foriem. Skúsenosti s leštením a opravami foriem opísal Luděk Opatřil z firmy Šlechta a téme povlakovania foriem sa venoval Radek Horváth z firmy Liss, kde podrobnejšie rozobral problémy pri prevádzke vstrekovacích foriem.
Nezabudlo sa ani na problematiku vád výliskov, kde o ich príčinách a možnostiach ich predchádzaniu v simulačnom programe Mold flow hovoril Petr Halaška zo Smartplastu. Možnosti simulačných programov na vstrekovanie plastov tu predviedli aj Zdeněk Růžička zo Simulplastu a Jiří Gabriel z firmy Plasty Gabriel. Výliskom sa ešte venoval Lubomír Zeman zo spoločnosti PlastForm Service, kde prítomným hovoril o tom, ako zabezpečiť rozmerovú a tvarovú stabilitu výliskov z termoplastov.
Možnosti vstrekovacích strojov ENGEL pre efektívnu výrobu opisovali Jan Kohoutek aj Jan Woff. Nový rad vstrekolisov spoločnosti 1. Plastcompany predstavil Petr Betáš a nové dimenzie a možnosti miniatúrnych vstrekolisov výrobcu Baby Plast demonštroval Bohumil Cempírek. O ďalších technológiách na spracovanie plastov a výbere vhodných periférnych zariadení a systémov hovorili Václav Dvořák z firmy CUMSA a Libor Hošic z A.M. spol. s r.o. Samozrejme sa tu predstavili aj novinky zo sortimentu normálií Meusburger, Hasco a horúcich systémov Mold Master a Orycon.
Z ďalších prednášok spomenieme príspevok Davida Horáka z firmy Radka, kde rozoberal súčasnosť aj budúcnosť priemyslu spracovaniu plastov v Európe. Od zástupcov z Technickej univerzity v Liberci si prítomní mohli vypočuť niečo aj o zelených kompozitoch a výskume aplikačných možností nanokryštálov celulózy. V poslednom príspevku ešte pre tých, ktorí chcú ušetriť výrobné náklady aj pri čistení vstrekovacích jednotiek, vysvetlil Pavel Ďurina výhody použitia čistiaceho granulátu Ultra Plast.
Celkovo tu odznelo 22 prednášok, ktoré si vypočulo asi 150 návštevníkov, medzi ktorými figurovali hlavne majitelia firiem, technológovia, výrobní a obchodní manažéri plastikárskych firiem. Za všetkých prítomných môžeme povedať, že tieto dva dni boli obohacujúce o nové praktické poznatky a mnohým pomohli nájsť spôsoby riešenia problémov, ktoré vznikajú každodenne v sektore spracovania plastov.
- autor:
- red.