• Home
  • Features
  • Conclusions of the Conference of Local Government and separate collection 2013

Conclusions of the Conference of Local Government and separate collection 2013

Conclusions of the Conference of Local Government and separate collection 2013

More than 200 participants of the conference Autonomy and separate collection 2013 agreed that the introduction of the principle of extended producer responsibility (care manufacturer of packaging / product from the development stage to the end stage of life), which should include the forthcoming Waste Act, is the best solution to achieve European standards in support of separate collection and recovery of waste and responsible practices and trends developed countries of the European Union.

Štvrtý ročník odbornej konferencie Samospráva a separovaný zber 2013 mal už tradične vysokú účasť a bohatý program. Účastníci zo sféry samosprávy, štátnej správy a odbornej verejnosti sa po roku opäť stretli v Sliači, aby prediskutovali najaktuálnejšie témy z oblasti odpadového hospodárstva.

Vládou Slovenskej republiky schválený Legislatívny zámer nového zákona o odpadoch, ktorého paragrafové znenie v súčasnosti pripravuje Ministerstvo životného prostredia SR, nadobudol jasnejšie kontúry a jeho najvýznamnejšie zmeny patrili medzi nosné témy tohtoročnej konferencie. Eleonóra Šuplatová, riaditeľka Odboru odpadového hospodárstva a Božena Gašparíková, poradkyňa ministra životného prostredia, sa venovali niektorým z nich podrobnejšie, najmä zavedeniu princípu Rozšírenej zodpovednosti výrobcov v Slovenskej republike, zrušeniu Recyklačného fondu či prísnejšej regulácii oprávnených organizácií a kolektívnych systémov formou ich autorizácie.

 

Marián Minarovič, generálny sekretár Únie miest Slovenska v tejto súvislosti uviedol, že: „samospráva víta pripravenosť výrobcov a dovozcov podporovať triedený zber odpadov v mestách a obciach v rámci princípu rozšírenej zodpovednosti v celkovom rozsahu vytriedených množstiev odpadov na celom území Slovenska tak, aby boli rešpektované doterajšie právne vzťahy nastavené v odpadovom hospodárstve.“

Oprávnená organizácia ENVI-PAK považuje návrh riešenia financovania zberu v obciach prostredníctvom Rozšírenej zodpovednosti výrobcov za proeurópsky a proreformný krok. Ako sa vyjadrila generálna riaditeľka oprávnenej organizácie ENVI-PAK Hana Nováková: „Prax a skúsenosti zakladajúcich krajín EÚ ukázali, že uplatnenie princípu Rozšírenej zodpovednosti výrobcov začleneného do fungujúcich vybudovaných systémov zberu a zhodnocovania prináša efektívne naplnenie cieľov uložených štátu Európskymi smernicami a vedie k spokojnosti obyvateľstva v oblasti ochrany životného prostredia.“ O tom, že tento prístup efektívne funguje svedčia aj skúsenosti, ktoré vo svojom príspevku uviedol Joachim Quoden, Managing Director Združenia oprávnených organizácií vo svete EXPRA, ktorý vyzdvihol tento systém ako preverený a úspešne fungujúci v mnohých vyspelých európskych štátoch. J. Quoden považuje: „úzke partnerstvo medzi obcami/samosprávami a oprávnenou organizáciou prevádzkovanou výrobcami založené na vzájomnej dôvere za bezpodmienečný predpoklad úspechu ekonomickej a environmentálnej udržateľnosti prístupu Rozšírenej zodpovednosti výrobcov.“

Na konferencii rezonovali aj ďalšie, nemenej významné témy pre samosprávy, akými sú financovanie triedeného zberu v mestách a obciach či riešenie praktických problémov v oblasti odpadového hospodárstva v súvislosti s vedením zákonnej evidencie, úpravami Všeobecne záväzných nariadení miest a obcí pre oblasť nakladania s odpadmi alebo prípravami nových Programov odpadového hospodárstva. Roman Vandák, komoditný riaditeľ spoločnosti ENVI-PAK, sa venoval ekonomike odpadového hospodárstva a prezentoval dosiahnuté výsledky triedeného zberu v mestách a obciach za rok 2012.

Spoločnosť ENVI-PAK sa pri príležitosti 10. výročia svojho založenia poďakovala partnerom za spoluprácu a na záver odmenila najlepšie a najefektívnejšie separujúce mestá a obce celkovou finančnou sumou 10.500 eur.


Na základe vyhodnotených prísnych kritérií v oblasti triedenia odpadu je najlepším separujúcim mestom za rok 2012 mesto TRENČÍN. Za Ekologický počin roka bola ocenená obec Huncovce (okres Kežmarok). V ďalších šiestich kategóriách boli ocenené mestá Dubnica nad Váhom, Žiar nad Hronom a obce Závažná Poruba (okres Lip.Mikuláš), Močenok (okres Šaľa), Alekšince (okres Nitra) a Tvrdošovce (okres Nové Zámky).

ENVI-PAK v súčasnosti spolupracuje s viac ako 1600 slovenskými mestami a obcami, ktorým v rámci systému ZELENÝ BOD poskytuje platbu za všetok vyzbieraný a recyklovaný odpad z obalov pochádzajúci z domácností vzniknutý na území mesta a obce bez ohľadu na jeho množstvo.

Konferencia Samospráva a separovaný zber sa konala pod záštitou Vojtecha Ferencza, štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky a Únie miest Slovenska. Partnermi konferencie boli Združenie oprávnených organizácií vo svete EXPRA, Koordinačného centra zberu elektroodpadu KC Elektro a Európskeho združenia výrobcov a dovozcov prenosných batérií EPBA. Mediálne podporili konferenciu www.enviroportal.sk, www.euractiv.sk a www.odpady-portal.sk.

www.envipak.sk

  • autor:
  • Jana Gemeranová

    Pictures



    You might also be interested



     

    Latest Classifieds

    Upcoming Events

    Branch Dictionary