Cimatron CAD / CAM solution in practice
Na tému NC programovanie a NC programovanie s pomocou CAM alebo CAD / CAM softvéru toho bolo napísaného už veľmi veľa. Dnes sa ale skúsme pozrieť na celú problematiku z iného pohľadu.
Dávno je za námi ta doba, kdy bylo důležité pracovat a nikoli práci odvádět. Každá firma, která chce být v dnešní době konkurenceschopná, se musí starat o to, aby její zaměstnanci mohli svou práci vykonávat co nejefektivněji, tedy kvalitně a s co nejmenšími náklady.
Pokud jeden NC programátor odvede svou práci za osm hodin a druhý za hodinu, tak ten, co ji odvedl za hodinu, nejen ušetřil zaměstnavateli náklady na daný projekt, ale ještě mu umožnil vydělat na dalších projektech, protože mu zbylo sedm hodin času.
Automatizace i možnost manuálních úprav
Jak docílit co největší efektivity programátorů? Nejčastější odpověď je programování s pomocí takového CAM či CAD/CAM softwaru, který nabídne NC programátorovi dostatečně sofistikované automatické či poloautomatické funkce, aby se mohl vyhnout rutinním krokům, které pouze plýtvají časem. Řada NC programátorů velmi dobře zná situaci, kdy vybírá plochy pro obrábění postupným „oklikáváním“ každé plochy jednotlivě. Přitom je možné použít inteligentní algoritmus (filtr), který by všechny plochy vybral sám. To je jen špička ledovce z množství funkcí, které nabízí CAD/CAM software Cimatron. Ve výčtu příkladů automatických pomocníků v Cimatronu lze pokračovat: rozpoznávání otevřených, uzavřených či průchozích kapes v desce s možností automatické volby bodu pro předvrtání vstupu frézy. Tuto funkci ocení hlavně NC programátoři, kteří obrábějí především desky k různým nástrojům forem či lisování z plechu. Práci výrazně usnadňuje a urychluje i rozpoznání vrtaných otvorů, přidání do skupin a přiřazení správné technologie (navrtání, předvrtání, vrtání, závitování čí vystružení) výroby dané skupiny otvorů nebo automatické naprogramování obrábění sražených hran či odjehlení hran, které nejsou v modelu sražené. Již výše byla zmíněna možnost výběru ploch podle kritérií, například barvy plochy, typu plochy či jinak definované skupiny ploch. Pro práci na velmi malých obrobcích je výhodou možnost mikrofrézování s přesností výpočtu dráhy nástroje na 0,0001 mm. Tyto a další podobné funkce má CAD/CAM software Cimatron k dispozici, aniž by však bral programátorovi jeho svobodu. Ten má automatizaci pod kontrolou díky možnosti jakékoli ruční úpravy. Software Cimatron navíc nabízí přehledný strom použitých funkcí a možnost jejich zpětné editace.
CAM řešení je dobré, CAD/CAM je mnohdy lepší
Nelze však zapomínat na základní funkce, které by měl každý profesionální CAM či CAD/CAM mít k dispozici. Jedná se například o simulace odebírání materiálu a pohybu stroje i při 5osém kontinuálním frézovaní, analýzy neobrobených míst, frézování pomocí výpočtu drah Volumill, automatické čištění rohů apod. Integrovaný CAD/CAM software má z hlediska efektivity práce před „čistým“ CAM softwarem několik předností. CAD/CAM software nabízí už ze své podstaty lepší možnosti práce s modelem, a to jak při opravě importovaných modelů, tak při jejich následné úpravě, ať už odebráním nepotřebných rádiusů, které stejně vzniknou po projetí frézy, nebo vytvořením pomocných ploch, například záplat otvorů.
Pokud ani vy nechcete ztrácet čas s NC programováním frézovacích center, pak je Cimatron dobrá volba. Za zmínku jistě stojí i to, že CAD/CAM řešení Cimatron nabízí vedle CAD/CAM modulů umožňujících obecnou konstrukci a 2,5D až 5osé plynulé frézování, také rozšiřující specializované nadstavby pro konstrukci vstřikovacích forem, postupových a transferových lisovacích nástrojů a konstrukci elektrod.
- autor:
- technology-support s.r.o., Jakub Štětina