• Home
  • Features
  • Cabinets and warehouses for hazardous substances from DENIOS

Cabinets and warehouses for hazardous substances from DENIOS

Cabinets and warehouses for hazardous substances from DENIOS

Do you need to store hazardous or flammable substances directly in production areas or existing warehouses? We have professional and sophisticated solutions for you!

Spoločnosť DENIOS sa viac ako 30 rokov zaoberá vývojom a výrobou produktov pre bezpečnú manipuláciu a skladovanie nebezpečných látok, ako sú pohonné hmoty, oleje, horľavé látky alebo odpady. Výrobný program spoločnosti zahŕňa kompletnú škálu ponúkaných riešení, a to od samostatných záchytných vaní z ocele alebo plastu rôznych záchytných objemov, cez podlahové plošiny, regály, skladovacie skrine až po skladovacie kontajnery určené pre vonkajšie i vnútorné umiestnenie. Ponuku završujú individuálne projekty skladovacích systémov presne podľa zadania a potrieb zákazníka. Pri navrhovaní v rámci týchto projektov vychádza spoločnosť z dlhoročných praktických skúseností získaných realizáciou mnohých zákaziek po celej Európe. Všetky skladovacie systémy od DENIOSu umožňujú zároveň súčasným i budúcim zákazníkom spoločnosti plniť legislatívne požiadavky na skladovanie nebezpečných chemických látok.

Čo na to hovoria predpisy?

Pri skladovaní nebezpečných látok je nutné v zmysle zákona z dôvodu bezpečnosti držať sa určitých pravidiel. Niektoré z nich si teraz pripomenieme a ukážeme si zopár praktických riešení, pomocou ktorých je možné hravo dodržať stanovené legislatívne povinnosti.

Či už je zamestnávateľom právnická alebo fyzická osoba, je v každom prípade povinná chrániť bezpečnosť a zdravie svojich zamestnancov. Z tejto povinnosti tiež vyplýva nutnosť skladovať všetky nebezpečné látky iba na miestach k tomu určených, a to len v predpísanom množstve a v správnych obaloch, zároveň dodržiavať pokyny pre skladovanie látok, dané výrobcom a dodržiavať zásady spoločného skladovania, inak povedané neskladovať spoločne vzájomne reagujúce látky. Naše skladovacie systémy toto všetko umožňujú a záleží iba na zákazníkovi a jeho potrebách, či svoje priestory vybaví skladovacím kontajnerom na nebezpečné látky vo väčšom množstve alebo mu postačí iba bezpečnostná skriňa pre skladovanie menšieho množstva nebezpečných látok. Celým procesom hľadania vhodného riešenia a jeho následnou realizáciou Vás naši odborne vyškolení technici prevedú krôčik za krôčkom.

Bezpečnostné skrine na nebezpečné látky

Podľa zákona č. 364/2004 Z.z. (Zákon o vodách) je nutné dodržať legislatívne požiadavky pri skladovaní nebezpečných látok, a tým zabrániť možnému úniku týchto látok do prostredia a podzemných vôd. Pre bezpečné skladovanie menšieho množstva nebezpečných a chemických látok sú skvelým riešením naše špeciálne bezpečnostné skrine, ktoré sú vybavené záchytnou vaňou. Celá skriňa musí byť navrhnutá tak, aby pri náhodnom rozliatí kvapalín v jednotlivých policiach došlo k ich stečeniu do tejto záchytnej vane.

„Všeobecne platí, že záchytná vaňa by mala zachytiť minimálne 10% celkového objemu uskladnených látok, minimálne však 100% objemu najväčšej skladovanej nádoby“, pripomína Radek Zajíc, obchodný riaditeľ firmy DENIOS.

Skrine a sklady na nebezpečné látky od DENIOSu 
  


Bezpečnostné skrine sú pochopiteľne uzamykateľné a je ich možné dovybaviť polyethylénovými vložnými vaňami. Na základe tohto technického riešenia sú takto vybavené bezpečnostné skrine vhodné i pre skladovanie nebezpečných chemických látok a ich zmesí a spĺňajú tak podmienky zákona č. 163/2001 Z.z. (Zákon o chemických látkach a chemických prípravkoch).

Niektoré typy našich bezpečnostých skríň umožňujú taktiež optimálne riešenie v prípade zákazu spoločného skladovania niektorých nebezpečných látok. U tohto typu bezpečnostných skríň je vnútorný priestor rozdelený do dvoch samostatných skladovacích oddelení, vďaka ktorým je možné tieto látky skladovať oddelene a zamedziť ich vzájomnému pôsobeniu. Tieto bezpečnostné skrine tak môžu plne nahradiť vybudovanie a následné vybavenie skladovacích priestorov a výrazne tak znížiť náklady s tým spojené.

Protipožiarne skrine na horľaviny

Bezpečné skladovanie menšieho množstva horľavín najmä 1. a 2. triedy nebezpečnosti Vám spoľahlivo pomôžu zabezpečiť naše protipožiarne skrine, ktoré sú konštrukčne priamo určené pre tieto účely.

Správne skladovanie horľavých látok je upravné normou STN 650201, avšak každé skladovanie horľavín je naviac potrebné vždy posúdiť ešte individuálne. Sklady na horľaviny sú klasifikované v závislosti na skladovanom množstve horľavých kvapalín všetkých tried nebezpečnosti. Skladovanie horľavých i nebezpečných látok voľne, priamo na mieste ich použitia, je veľmi nebezpečné práve v nadväznosti na vysoké riziko ich vznietenia. Tomuto nebezpečenstvu je možné čiastočne predísť použitím certifikovaných protipožiarnych skríň, ktoré sú priamo zhotovené pre bezpečné skladovanie horľavín a iných nebezpečných látok. Požiadavky na vlastnosti požiarno odolných skríň a príslušné kontrolné mechanizmy rieši európska norma EN 14470-1, účinná od 1.7.2004.

Medzi tri hlavné bezpečnostné požiadavky na skladovanie horľavín v tejto norme patrí:

  • minimalizácia nebezpečenstva vzniku ohňa spojeného so skladovaním horľavín a ochrana skladovaných horľavín v prípade požiaru,
  • minimalizácia množstva výparov vypustených do priestoru pracoviska,
  • zachytenie rozliatych tekutín vo vnútri skladovacieho priestoru.

Na trhu sú v ponuke bezpečnostné skrine s požiarnou odolnosťou 15, 30, 60 a 90 minút, v našej ponuke nájdete protipožiarne skrine s požiarnou odolnosťou 30 a 90 minút (typ 30 a typ 90).

Ako protipožiarna skriňa funguje?

Ak sa v prostredí, kde je protipožiarna skriňa umiestnená, zvýši okolitá teplota na hodnotu 50°C (+/- 10°C), dvere protipožiarnej skrine sa automaticky uzavrú. Následne sa pri dosiahnutí teploty 70°C (+/- 10°C) uzavrú tiež všetky vetracie otvory. V tomto prípade je skriňa bezpečne uzatvorená z hľadiska ochrany uskladnených horľavín pred ohňom.

Napríklad bezpečnostná protipožiarna skriňa typ 90 zaručí ochranu horľavín pred vznietením minimálne počas 90 minút od vzniku požiaru. To znamená, že počas 90 minút teplota vo vnútri skrine nevzrastie o viac ako 180 K v porovnaní s počiatočnou teplotou 20 °C (+/- 5°C). V prípade vzniku požiaru bude mať obslushujúci personál dostatočný čas na opustenie pracoviska a požiarnikom bude umožnený voľný vstup do týchto priestorov pre uhasenie požiaru.

„Najdôležitejším bezpečnostným cieľom protipožiarnych skríň je, aby bola osobám v priestore, kde sú tieto skrine s horľavinami umiestnené, poskytnutá dostatočná doba k evakuácii a zároveň i zaručený dostatok času pre zásah IZS v priestoroch zasiahnutých požiarom“, zhrnul Radek Zajíc.

Pre viac informácií ohľadom skladovania nebezpečných látok v bezpečnostných skriniach nás kontaktujte na našej bezplatnej linke 0800 11 80 70 alebo navštívte naše webové stránky www.denios.sk.

  • autor:
  • DENIOS s.r.o.
  • DENIOS s.r.o.

    DENIOS s.r.o.

    Shelves, shelving systems - Storage technology, plastic packaging, magnets, magnetic separators, health and safety, plastic tanks, plastic containers.



You might also be interested



 

Latest Classifieds

Upcoming Events

Branch Dictionary