Assembly of the Union of Industry and Transport for the first time in history, visited President
Milos Zeman's first president, who visited the Assembly of the Confederation of Industry of the Czech Republic, which took place in the Rotunda of Hall A at the International Fair in Brno. The President was informed of the agenda on which the person mentioned developments digitizing Czech linked to industry, to break the limit in power, the field of education and lack of technical personnel, educational reform and the promotion of regional education, funding of higher technical education on the labor market, etc.
„Průmysl nás živil, živí a živit bude. Tento slogan musíme naplnit činy, nejdříve musíme popsat problémy a poté najít jejich řešení. Já vidím tři základní problémy, které brzdí rozvoj průmyslu v ČR, třebaže myšlenka reindustrializace vznikla už před deseti lety v kolébce průmyslové revoluce ve Velké Británii a ti, kdo říkali, že se máme živit pouze službami a průmysl odsunout na okrajovou kolej, se – jak se ukázalo- hluboce mýlili,“ uvedl prezident.
Za první problém označil potřebu změny proporcí mezi technickým a humanitním vzděláním, a to ve prospěch technického. „Když hovoříte s podnikateli, zjistíte, že opravdu nepotřebují kulturní antropology, ale strojní inženýry. Druhá změna proporcí se týká změny mezi základním a aplikovaným výzkumem, a to ve prospěch aplikovaného. Ten by ovšem měl být daleko šířeji než dosud podporován podnikatelskou sférou včetně podnikových stipendií,“ řekl. Poslední změna je v oblasti proexportní politiky. Prezident se domnívá, že ČR musí vsadit na nové průmyslové obory jako je například nanotechnologie a biotechnologie a neulpívat pouze na oborech dosavadních. A to i přesto, že ty tradiční se ukázaly jako nosnější, než byla veřejnost informována. „Vzpomeňte si na kampaň v médiích proti montovnám v automobilovém průmyslu. Přitom tyto podniky jsou jednou z nejúspěšnějších částí našeho průmyslu,“ poznamenal prezident.
V souvislosti s digitalizací české ekonomiky vyslovil určité pochybnosti. „Nejsem proti tomu, právě naopak. Dvacet let jsem pracoval u počítače, něco málo o tom vím a udivuje mne, s jakou lehkostí se uvolňují miliardy na předražené zakázky. Jsou nové systémy, které mají jednu vlastnost – jsou dražší, pomalejší, poruchovější a nejsou kompatibilní. Při vší úctě k myšlence digitalizace bych chtěl varovat před tím, aby vedle solárních tunelů, které už tady máme, nevznikly ještě digitální,“ konstatoval. V závěru vystoupení na sněmu prezident vyjádřil hlubokou úctu českým podnikatelům, kteří jsou podle něho tzv. srdcaři. Zdůraznil, že někteří z nich zachránili své podniky před úpadkem, reinvestovali veškeré zisky do předmětu jejich podnikání, nekupovali si tryskáče ani jachty apod. a místo prestižní spotřeby dali přednost právě rozvoji svých firem.
Připomněl, že některé z těchto úspěšných podnikatelů ocení 28. října. „Bude to svátek tzv. Baťovských podnikatelů, tedy ani svátek Kožených nebo Bakalů a dalších zjevů tohoto typu. Skláním se s úctou před domácími podnikateli a myslím si, že doplněním jejich práce je úsilí všech nás politiků přinést do České republiky určité finanční injekce, které zachrání krachující fotbalový klub, krachující aerolinie či další podniky, které bohužel v českých rukou neobstály,“ řekl Miloš Zeman.
Poznamenal, že s šedesáti vybranými podnikateli pojede do Azerbajdžánu, který je dodavatelem třiceti procent ropy spotřebované v ČR. „Naším úkolem bude vyrovnat obchodní bilanci s touto zemí tak, aby se v ní uplatnily naše investiční a další projekty,“ dodal prezident Miloš Zeman.
- autor:
- BVV